OKD ještě letos propustí 1300 lidí

Doba čtení:2 m, 51 s
Budova OKD. Foto: OKD

Budova OKD. Foto: OKD

Společnost OKD chce ukončit těžbu v Dole Paskov na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve firemním týdeníku Horník.

Informace všechny překvapila, stejně jako i způsob jejího sdělení. „Já vím akorát, že není ještě schválený podnikatelský plán. Jsou nějaké záměry, ale není nic schváleného. Tak se divím, že to v Horníku vyšlo,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík s tím, že se informaci dozvěděl právě z firemních novin a že ho překvapila.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální a je jasným důkazem toho, jak firma dlouhodobě jedná. „Na druhou stranu ta čísla odpovídají realitě, kterou víceméně dlouhodobě očekáváme, i vzhledem k tomu, jak znám stav příprav, respektive nepříprav na těžbu,“ řekl Novák. Kraj podle něj nyní řeší, jak může pomoci propouštěným zaměstnancům.

Čtěte také:
Stávková pohotovost platí v celé OKD
Podivná privatizace opět před soudem

Zpráva o ukončení těžby zaskočila i ministerstva průmyslu a práce. Ministerstvo práce opatření na pomoc propouštěným ale už chystá. Odboráři jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti. Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice.

Klimša uvedl, že počet vlastních zaměstnanců OKD by se měl letos pohybovat okolo 9300 lidí. „Proti roku 2015 tak dojde ke snížení průměrného stavu vlastních zaměstnanců asi o deset procent. Současně s tím snížíme počet dodavatelských zaměstnanců zhruba o 30 procent,“ uvedl Klimša. V dodavatelských firmách podle odborů nyní pracuje okolo 2500 lidí.

Klimša uvedl, že v případě Důlního závodu 3 (Dolu Paskov), který je z pohledu nákladovosti a ztrátovosti nadále neudržitelný, nadešel čas přijmout strategické rozhodnutí. „Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016. V této chvíli zodpovědně připravujeme detailní rozpočty technické i sociální likvidace a věříme, že budou dokončeny a projednány na počátku druhého čtvrtletí letošního roku, pravděpodobně už v dubnu,“ uvedl Klimša.

Klimša dále řekl, že pokud nedojde k dalšímu propadu cen uhlí na světových trzích, v karvinské části OKD se s útlumem v následujících dvou letech nepočítá. „V rámci standardních procesů zvyšování efektivity ale v roce 2016 plánujeme – mimo Důlní závod 3 – snížit počty zaměstnanců v OKD asi o 340 lidí, a to k 1. červenci,“ uvedl výkonný ředitel.

K prostředkům na zajištění odstupného pro propouštěné zaměstnance zmínil, že budou předmětem dalších jednání mezi vlastníky firmy a zástupci státu, případně dalšími zainteresovanými stranami.

Náměstek ministryně práce pro zaměstnanost Jiří Vaňásek ČTK sdělil, že resort v případě ukončování těžby zřídí ve firmě mobilní pracoviště úřadu práce. Chystá cílený program pro propouštěné. Zahrnovat má rekvalifikační kurzy či příspěvky na dojíždění za prací do jiných míst. „Nejprve ale musíme znát časový harmonogram, pak můžeme začít s opatřeními. Připravujeme různé varianty plánu. Musíme mít ale základní informace,“ řekl Vaňásek. Ministerstvo už vypracovalo analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Je v něm 10 tisíc volných míst a 70 tisíc nezaměstnaných, upřesnil náměstek.

OKD patří společnosti New WorldResources (NWR), jež má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Klimša se stal výkonným ředitelem firmy 1. února. Dosavadní výkonný ředitel Dale Ekmark je od tohoto data generálním ředitelem OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Paradoxy Bakalova odchodu
Válka miliardářů pokračuje
Vydíral uhlobarona, teď mu hrozí vězení