OKD ke konci roku propustí 300 lidí

Doba čtení:1 m, 24 s

Foto: Zdarbuh.cz

Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí. Při odchodu dostanou šest měsíčních platů. Jde hlavně o pracovníky kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. ČTK to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. OKD, která  patří firmě New World Resources (NWR), má nyní přes 11.000 vlastních zaměstnanců.

„Cílem je zefektivnit fungování OKD a vytvořit štíhlejší firmu, jejíž podnikání bude udržitelné a konkurenceschopné i při současných mimořádně náročných podmínkách na světových trzích s černým uhlím, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky doslova zřítily o dvě třetiny,“ zdůvodnil plány firmy Síbrt.

Firma se podle něj snažila zefektivnit práci zejména v kancelářích a na povrchových pracovištích. „Co se týče důlních pracovníků, jde spíše než o propouštění o úpravu struktury důlních osádek,“ dodal Síbrt.

Uvedl, že firma musí počet zaměstnanců přizpůsobit objemu těžby, který bude v budoucnosti postupně klesat. „Firma chce optimalizaci počtu pracovních míst řešit především přirozenými odchody do důchodu nebo jiného zaměstnání,“ konstatoval mluvčí OKD. Celý proces je domlouván s odborovými organizacemi, doplnil. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík potvrdil, že z organizačních důvodů by mělo odejít 297 lidí.

OKD se dlouhodobě potýká s nízkými cenami uhlí a dělá řadu úsporných opatření. Loni OKD oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů v Moravskoslezském kraji ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.