
Výnosy těžební společnosti OKD za prvních devět měsíců letošního roku dosáhly 5,5 miliardy korun. To je více, než byl původní plán pro celý rok 2021. Dosáhla toho díky vyšší těžbě i růstu cen uhlí. ČTK to sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová.
Firma vytěžila do konce září téměř 1,6 milionu tun uhlí. Svůj byznys plán tak překročila o více než deset procent. Do konce roku má naplánováno vytěžit celkem 1,99 milionu tun uhlí.
Čtěte také:
Útlum těžby ovlivňuje i důlní dopravu
Seismická aktivita v revíru OKD
Nynějších dobrých výsledků dosahuje OKD podle předsedkyně představenstva Vandy Staňkové díky třem faktorům. „Významně redukujeme náklady, dosahujeme maximálních výsledků v těžbě uhlí a v posledních měsících je to i díky významnému nárůstu cen uhlí,“ uvedla Staňková.
Ceny prémiového koksovatelného uhlí meziročně vzrostly až o 300 procent. „V průběhu roku 2020 se pohybovaly spotové ceny prémiového koksovatelného uhlí lehce nad 100 dolarů. V současnosti dosahují až 400 dolarů za tunu. Výrazný nárůst spotových cen následně pozitivně ovlivňuje i dosažitelné prodejní ceny našich typů uhlí,“ uvedla Staňková.
Nejvíce uhlí OKD dodává odběratelům v Moravskoslezském kraji, ale zákazníky má také na Slovensku, v Polsku a Rakousku. Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek uvedl, že uhlí na tento rok už má firma vyprodané a nyní pracuje na obchodech pro rok 2022.
„Společnost OKD stále pracuje s plánem ukončení aktivní těžby uhlí ke konci roku 2022 a s vytěžením dnešních ekonomicky vytěžitelných zásob k tomuto datu,“ uvedla Chattová.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžba ale postupně končí, protože se nevyplácí. OKD těží už jen v Dole ČSM na Karvinsku. Pracuje tam přes 3500 lidí. Majitelem firmy je od roku 2018 prostřednictvím firmy Prisko stát.