Doba čtení:1 m, 9 s
Hejtman Jan Schiller (ANO) řekl, že celkový rozdíl může činit až 150 milionů korun. Foto: Facebook ANO

Ústecký kraj zaplatí pro příští rok za energie pro úřad, příspěvkové organizace a nemocnice zhruba o 95 milionů korun více než v roce 2020. Nákup elektrické energie a plynu kraj soutěží na komoditní burze. Ke změnám cen energií se přihlíží při sestavování rozpočtu, který tak již bude počítat s navýšením.

Kraj nakupuje elektřinu a plyn pro všechny najednou. Do centralizovaného zadávání je zapojeno 131 příspěvkových organizací kraje, Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, krajský úřad a Krajská zdravotní, pod kterou patří sedm nemocnic na severu Čech.

Čtěte také:
Tykač: U elektřiny musíte počítat s nejhorším scénářem
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

V roce 2020 zaplatil Ústecký kraj za elektřinu a plyn bez ostatních poplatků a DPH zhruba 111 milionů korun. Letos vstoupil Ústecký kraj na burzu v srpnu. Rozdíl v cenách komodit mezi roky 2020 a 2022 činní zhruba 95 milionů korun bez DPH a ostatních poplatků navíc.

Hejtman Jan Schiller (ANO) řekl, že celkový rozdíl může činit až 150 milionů korun. „Vždy dáváme na radu burzovních makléřů. Podle nich ceny energií na podzim každoročně klesají, protože ale letos ceny rostly, nakoupili jsme energie a uzavřeli smlouvy s dodavateli v srpnu,“ uvedl hejtman. Dodavatelem energií pro kraj jsou společnosti Centropol a Pražská energetika