Doba čtení:2 m, 45 s
Finančník Pavel Tykač důrazně varuje před jednorozměrným pohledem na energetiku, k němuž směřují zelené západní společnosti. Foto: 7energy.com

Navzdory tlaku aktivistů a politickým proklamacím zažívá uhlí paradoxně zlaté časy. Spolu s plynem totiž letos vykrývá deficit způsobený slabším výkonem obnovitelných zdrojů, jimž nepřálo počasí. Plynu je ovšem v Evropě nedostatek, je drahý, a tak zdražuje i elektřinu.

Uhelné elektrárny sice vyrábějí levně, zato jejich produkci zdražují emisní povolenky, jejichž cena se plně přenáší na spotřebitele.

Pokud měly povolenky sloužit k tomu, že vytlačí z trhu uhelné elektrárny, nezafungovaly vůbec. Zato se staly nástrojem v rukou spekulantů,“ řekl v první části rozhovoru, který tento týden poskytl webu SZ Byznys Pavel Tykač, podle nějž se v dohledné době situace nezmění, závislost na plynu bude spíš sílit.

Čtěte také:
Novináři veřejnosti zatajují zásadní fakta
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Tykač uvedl, že se před volbami setkal s šéfy všech stran, které zasedly v nové sněmovně. Upozorňoval je, že myšlenka zastavit uhlí co nejdřív má ještě druhou stranu, a to čím uhlí nahradit. „Mluvili jsme o tom, jak to udělat co nejdříve a nejbezbolestněji,“ řekl Tykač.

Politici podle něj musí řešit čtyři zásadní veličiny. „Zaprvé mít k dispozici dostatečnou výrobní kapacitu. Dále schopnost uřídit, uregulovat síť. To znamená mít dostatečné záložní kapacity a schopnost rychlé reakce na změny v síti a zlomy, které tam občas nastávají. Třetí věc je cena. Elektřina je spolu s vodou pravděpodobně to nejzásadnější, co potřebujeme k životu. Dostupná cena elektřiny je fatální pro každého z nás, a tím pádem i pro politiky. A čtvrtá věc jsou samozřejmě emise a škody, které způsobuje výroba elektřiny životnímu prostředí,“ vysvětlil majitel Sev.en Energy.

Popsal rovněž rozdíl mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou. „Evropa nemá nedostatek elektřiny. Evropa má nedostatek levné elektřiny, protože se v posledních letech zbavovala jak jaderných, tak uhelných zdrojů. Tím logicky stoupal význam plynových zdrojů. Plynu začal být z několika důvodů nedostatek, tudíž jeho cena šla prudce nahoru. A protože plyn hraje čím dál tím větší roli v evropské energetice a Evropa nemá žádný vliv na jeho cenu, výsledkem byl explozivní růst ceny elektřiny pro celou Evropu,“ uvedl Tykač, který zároveň varoval, že by se Evropa měla poučit z problémů, kterým čelí Velká Británie.

„U elektřiny opravdu musíte počítat vždycky s tím nejhorším scénářem. Problém elektřiny je, že jsme na ní všichni totálně závislí. Bez elektřiny nevyberete peníze z bankomatu, nezaplatíte u benzinové pumpy, nespustíte ani ten benzinový stojan. Doma vám nezapne topení, nenakoupíte v supermarketu. Bez elektřiny se z měst do dvou tří dnů stanou smrtící pasti a během několika dnů je v principu po civilizaci. To riziko je tak obrovské, že Evropa musí být v tomto směru předimenzována. Životní zkušenost říká, že když se něco může pokazit, tak se to pokazí. A většinou v blbý moment,“ upozornil Tykač.

Vypnutí uhlí je podle něj v současné době přes veškerý klimatický a politický tlak nereálné. „Nám nezbývá nic jiného než jádro, plyn a uhlí. Jádro, to je jeden z paradoxů moderní doby. Významná část evropských států se ho zbavuje. Uhlí je obecně odmítáno. A při dnešních cenách plynu asi těžko najdete nějakého fandu nových plynových elektráren. Ale já si neumím představit, že bychom teď to uhlí vypnuli. V zimě bychom fyzicky v Česku neměli dostatek elektřiny,“ vysvětlil Tykač.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa