OKD obnovila těžbu ve všech dolech

OKD postupně navyšuje počet důlních pracovníků na jednotlivých lokalitách. Ke včerejšku se do práce vrátilo po prodělaném onemocnění covid-19 už více než 900 zaměstnanců. Foto: OKD

Společnost OKD včera obnovila provoz ve všech dolech. ČTK to řekla mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová. Doly vyřadil z provozu na několik týdnů koronavirus, který se rozšířil mezi horníky. Přípravné práce na obnovení těžby začaly 10. srpna.

Společnost OKD těžbu přerušila 3. července, po plošném testování na Dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. Těžbu v Dole Darkov přerušila už na konci května.

Přípravné práce v dolech firma začala provádět v pondělí. „Obnoveny byly i práce na údržbě… které jsou pro provoz dolů velmi potřebné. Rovněž jsou v potřebné míře prováděny práce související s bezpečností při plném provozu. Až bude dopraveno dostatečné množství uhlí na povrch, rozjedou se naplno i obě naše úpravny,“ dodal ředitel provozu OKD David Hájek.

Čtěte také:
OKD zajistí testování na Covid-19 pro všechny zaměstnance
Konec OKD ohrožuje tisíce pracovních míst

OKD postupně navyšuje počet důlních pracovníků na jednotlivých lokalitách. Ke včerejšku se do práce vrátilo po prodělaném onemocnění covid-19 už více než 900 zaměstnanců. Od pondělí 17. srpna 2020 začnou v OKD preventivní testy na covid-19, které společnost zajistila pro své zaměstnance. „Díky kontinuálnímu preventivnímu testování budeme schopni velmi rychle zachytit a izolovat potenciální nové ohnisko,“ dodala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Zaměstnanci budou na odběry docházet ve dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12.000. Náklady na testy bude hradit OKD.

Koronavirová nákaza nejprve zasáhla Důl Darkov a posléze se rozšířila na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková ČTK sdělila, že se v souvislosti s tímto ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. V souvislosti s nákazou na Dole Darkov hygienici zaznamenali 516 nakažených, u Dolu ČSM-Sever to bylo 819 nemocných a u Dolu ČSM-Jih 402 pozitivních. Přímo na pracovištích firmy to z celkového počtu bylo přes 1200 nemocných.