Těžařská společnost OKD pokračuje v transformaci a opět přejmenovala své doly. Od ledna 2015 se spojí závody Darkov a Karviná a vznikne Důlní závod 1. Změní se i názvy dalších dvou důlních závodů. OKD o tom informovala v tiskové zprávě. Kdysi samostatné šachty byly slučovány už v minulých letech.
„Černouhelný svět se během posledních tří let výrazně změnil. Nezpochybnitelné pravdy přestaly existovat. My se proto už nemůžeme dívat na OKD omezeným pohledem jednotlivých šachet. Musíme chápat firmu jako celek, protože hospodářské výsledky jedné části bezprostředně ovlivňují další. A to je jedním z důvodů současných změn v organizační struktuře. Pevně věřím, že se ukáže, že jde o krok správným směrem, který povede k dalšímu zvyšování produktivity, a tedy snižování nákladů v OKD,“ uvedl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.
OKD pokračuje v racionalizačních opatřeních a vzhledem k tomu, že jsou její provozy na Karvinsku propojeny pod zemí, považuje za logické je sloučit i po organizační stránce na povrchu.
Jde pochopitelně především o zvyšování efektivity v období, kdy černouhelné společnosti na celém světě bojují o přežití a ročně se jich tisíce zavírají. Společnost OKD snižovala v roce 2013 a 2014 náklady napříč celou společností s výjimkou opatření vedoucích ke zvyšování bezpečnosti, uvedl nový ředitel Důlního závodu 1 Boleslaw Kowalczyk.
„Současné strategické rozhodnutí nám pomůže například v situaci, kdy je na některém z pracovišť nedostatek pracovníků, a na jiném nejsou naopak ve své profesi aktuálně potřeba. Budeme je moci flexibilně přesouvat. Pozitivní efekty se projeví i v administrativě,“ dodal Kowalczyk.
Zvýšení produktivity se zpočátku projeví například možností přesouvat kolektivy vybavování a likvidace mezi původními závody. Od druhé poloviny roku OKD počítá i s flexibilními přesuny razičských (zpřístupňují ražbou důlních děl nové bloky k dobývání) a rubáňových (těží uhlí) kolektivů. Úspory budou patrné také v administrativě.
Společnost OKD, která patří firmě New World Resources (NWR) je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. NWR čelí ztrátám kvůli poklesu cen uhlí. V prvním pololetí 2014 snížila ztrátu na 57 miliónů eur (1,6 miliardy Kč) z 396 miliónů eur před rokem.