Doba čtení:1 m, 38 s
U čtyř dolů působí celkem čtyři odběrové týmy. Každý den odeberou vzorky až od 600 lidí. Ilustrační foto: OKD

OKD včra zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19. U čtyř dolů působí celkem čtyři odběrové týmy. Každý den odeberou vzorky až od 600 lidí. Výsledky budou horníci znát nejpozději do 36 hodin.

Testování jsme spustili před ranní směnou okolo 05:00. Další odběry se budou dělat dopoledne i odpoledne. Každého budeme testovat ve dvoutýdenních intervalech,“ uvedla mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová. Dodala, že samotné odběry nyní provádějí zdravotníci z nemocnice Karviná-Ráj. Do budoucna těžební firma připravuje spolupráci i s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity.

Čtěte také:
OKD zajistí testování na Covid-19 pro všechny zaměstnance
Konec OKD ohrožuje tisíce pracovních míst

Analýzu vzorků pak provádí Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého. „“Výsledky zaměstnanci zašlou co nejdříve, nejpozději do 36 hodin. Testování v celém rozsahu hradí zaměstnavatel,“ doplnila mluvčí.

Společnost chce preventivním testováním zajistit bezpečnost a zdraví zaměstnanců a jejich rodin. Zároveň tento krok umožní vedení firmy po přerušení těžby opětovně zahájit provoz beze strachu z nekontrolovatelného šíření viru. „Díky kontinuálnímu preventivnímu testování budeme schopni velmi rychle zachytit a izolovat potenciální nové ohnisko. Případné pozitivní výsledky budou samozřejmě hlášeny KHS v Ostravě, se kterou budeme i nadále úzce spolupracovat,“ dodala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Doly se staly jedním z velkých ohnisek nákazy. Koronavir nejprve zasáhl Důl Darkov a posléze se rozšířil na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková ČTK sdělila, že se v souvislosti s tímto ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. V souvislosti s nákazou na Dole Darkov hygienici zaznamenali 516 nakažených, u Dolu ČSM-Sever to bylo 819 nemocných a u Dolu ČSM-Jih 402 pozitivních. Přímo na pracovištích firmy to z celkového počtu bylo přes 1200 nemocných. Firma proto na několik týdnů přerušila těžbu. Obnovila ji minulý týden.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa