OKD stojí. Zákazníci musí pro uhlí do Polska

OKD nemá dostatečné zásoby speciálního typu uhlí, které Třinecké železárny využívají pro přímé foukání do vysoké pece. Foto: wikipedia.org Darwinek

Více uhlí z Polska teď musí nakupovat Třinecké železárny. Je to důsledek toho, že společnost OKD na šest týdnů přerušila těžbu kvůli horníkům nakaženým koronavirem. Dočasné přerušení provozu ale nezpůsobí tradičním odběratelům uhlí z OKD závažný problém. I proto, že uhlí z Polska je aktuálně za srovnatelnou cenu.

„Podle informací, které máme z OKD, koksovatelného uhlí je na skládkách pro nás dost. Takže pokud bude výluka trvat těch šest týdnů, budou nám uhlí posílat dle potřeb,“ uvedl pro Český rozhlas výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek.

Čtěte také:
Odbory chtějí delší těžbu na dole ČSM
V OKD se znovu plošně testují zaměstnanci

OKD ale podle něj nemá dostatečné zásoby speciálního typu uhlí, které Třinecké železárny využívají pro přímé foukání do vysoké pece. „To bohužel natěženo není, takže ho nakupujeme z Polska. Ceny jsou podobné, takže není problém,“ dodává Marek.

Bez černého uhlí se například v ocelářství zatím neobejdou. Hutě potřebují hlavně koksovatelné uhlí. Na schůzce s OKD zástupci Třineckých železáren proto řešili, s čím mohou kvůli zastavení těžby počítat.

Situaci v OKD sleduje pozorně také ostravská huť Liberty. „Uhlí z OKD je pro nás z hlediska udržení plynulosti výroby zásadní, protože z OKD odebíráme více než polovinu naší celkové spotřeby koksovatelného uhlí,“ vysvětlila mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková.

Důležité podle ní bude, jak dlouho se skutečně nebude těžit. I ostravská huť proto má záložní variantu, že bude více uhlí nakupovat v sousedním Polsku. „Několikatýdenní přerušení těžby zvládneme pokrýt využitím zásob. Pokud by ale těžba měla být přerušena na delší dobu, museli bychom výpadek OKD nahradit uhlím z polských dolů,“ dodala mluvčí.

Mezi odběratele uhlí z OKD jsou také teplárny či elektrárny. Například elektrárna Dětmarovice společnosti ČEZ. Zásoby má ale dostatečné. „Vždy minimálně na půl roku a navíc my odebíráme uhlí dlouhodobě od více dodavatelů. Takže pokud jsou problémy u jednoho z nich, nahradíme to dodávkami odjinud,“ řekl mluvčí společnosti Vladislav Sobol.

Těžba v OKD by se měla znovu obnovit v polovině srpna. Podle mluvčí těžební společnosti Nadi Chattové v tuto chvíli nelze vyčíslit, jaký dopad na hospodaření bude tak dlouhé zastavení provozu mít.