Ovládne OKD Babiš speciálním zákonem?

Babiš Foto mf cr

V případě prosazení Lex OKD by se Andrej Babiš stal de facto insolvenčním správcem firmy. Foto: MFČR

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navrhl speciální zákon o insolvenci, Lex OKD. Do meziresortního připomínkového řízení poslal návrh novely, která se má týkat výhradně právnických osob provozujících hornickou činnost. Jeho pomocí by firmu ovládl Andrej Babiš, napsalo Echo24.cz.

Černouhelná OKD se nachází v kritické situaci. Hrozí, že dojde k jejímu rychlému konci a hromadnému propuštění tisíců zaměstnanců, což by vyvolalo sociální nepokoje v Moravskoslezském kraji. O její záchraně vedou ministři velmi tvrdá a složitá jednání s novými vlastníky OKD, kterými jsou nadnárodní investiční fondy sdružené do skupiny Ad Hoc Group. Ve hře je několik možných scénářů, každý má ovšem svá úskalí.

Čtěte také:
Brousí si Babiš zuby na OKD
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?

Oni nás tlačí ke zdi, vyhrožují, že když dojde k insolvenci, bude konkurz, OKD přestanou fungovat, doly budou zatopeny a zamořeny metanem. Na stroje kleknou vrstvy nadloží a po několika týdnech nebude možné těžbu obnovit. Z toho si můžete udělat obrázek, jak obtížná ta debata je,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Pelikán chystá Lex OKD
Prezident Miloš Zeman řekl, že nejlepší by bylo OKD znárodnit. To ovšem není podle českého práva možné. Novou cestu, kterou by podle Echo24 OKD doslova ovládl ministr financí Andrej Babiš, se snaží prorazit jeho stranický kolega, ministr spravedlnosti Pelikán.

Jeho speciální novela má platit pro firmy, které mají ve chvíli podání insolvenčního návrhu alespoň 500 zaměstnanců v pracovním poměru. Platit bude i pro všechny právnické osoby, které s ní tvoří koncern. V tomto případě jde tedy o všechny firmy z Bakalovy skupiny NWR.

Zákon má být účinný ihned poté, co ho schválí parlament a podepíše prezident. A hlavně se bude vztahovat i na insolvenci, která se rozjela už před jeho přijetím. Prakticky znamená, že stát znárodní OKD přes velmi nestandardní insolvenci určenou pro jediný obor průmyslu.

Proti insolvenci, tak jak platí pro všechny ostatní firmy, je v Pelikánově novele řada nestandardních výjimek. Při klasické insolvenci rozhoduje o osobě insolvenčního správce, tedy toho, kdo přebírá moc nad firmou, insolvenční soud. A správce sám vlastní úvahou vybere ze seznamu vedeného ministerstvem spravedlnosti. Tady má podle Pelikánova návrhu soudce povinnost jmenovat insolvenčního správce, kterého mu navrhne ministerstvo financí.

Politická rizika pro ČSSD
Zatím není jasné, jak budou na Lex OKD reagovat ostatní koaliční strany. Zejména sociální demokraté budou při rozhodování ve velmi složité situaci. Severní Morava je pro ně tradiční baštou a velmi důležitou voličskou základnou. V zájmu ČSSD není nic jiného, než maximálně pomoci zaměstnancům OKD. Chaotické propouštění tisíců lidí, provázené demonstracemi, je to poslední, co si ČSSD před volbami přeje.

OKD je ale na druhé straně velmi citlivým místem premiéra Bohuslava Sobotky. Právě on před dvanácti lety v pozici ministra financí podepsal prodej menšinového státního podílu. Firmu ovládl Zdeněk Bakala a v průběhu doby na ní vydělal desítky miliard korun. Za to, že stát přišel při prodeji podílu v OKD o miliardy, teď stojí před soudem znalec, který dělal ohodnocení firmy a dva vysoce postavení úředníci tehdejšího Fondu národního majetku.

Představa, že se Andrej Babiš fakticky stane insolvenčním správcem OKD, tak představuje pro sociální demokraty obrovské politické riziko. Je nepochybné, že by si ministr financí svou roli náležitě mediálně užíval a neváhal připomínat Sobotkovu roli v historii firmy.

Budoucnost OKD je tak stejně mlhavá, jako totožnost jejích vlastníků. Opakovaně se totiž objevily spekulace, zda nejde stále o Bakalu. „Někdo mi říkal a je to jistě jen pomluva, že takový název (Ad Hoc Group) mohl vymyslet jen bývalý majitel, cynický uhlobaron. Samozřejmě předpokládám, že to tak není, protože nás pánové ujišťují, že s ním nemají nic společného a jde o ctihodné fondy z Londýna. Ale také jsem se nad tím podivil,“ řekl Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Pouštní energetická iluze se rozplynula