Doba čtení:3 m, 14 s
V současné době má dukovanská elektrárna podle ČEZ ve skladech zásobu paliva na přibližně tři roky provozu. Foto: ČEZ

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom.

Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. Po vypuknutí války na Ukrajině se však provozovatel elektrárny, polostátní ČEZ, rozhodl dodavatele z bezpečnostních důvodů nahradit. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Finanční podmínky kontraktu ČEZ neuvedl. Délka kontraktu bude podle firmy záviset na počtu výměn paliva, minimální doba je sedm let.

Westinghouse bude společně s francouzskou firmou Framatome dodávat od příštího roku jaderné palivo i do elektrárny v Temelíně. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády v Jeseníku řekl, že pro Česko je strategickým zájmem zbavit se závislosti na dodávkách z Ruska. Ohledně paliva nelze postupovat z měsíce na měsíc či z roku na rok, uvedl. „Děláme kroky, abychom v Temelíně a Dukovanech na ruském palivu závislí nebyli, současně máme dostatečné zásoby, abychom mohli přechod uskutečnit,“ uvedl. Strategické zadání je, aby dodavateli i dalších surovin byly bezpečné země, dodal.

Počasí pomáhá Dukovanům k maximální výrobě

Smlouva s TVEL podle Kříže skončila. V minulosti byla sice uzavřena až do konce provozu současných bloků elektrárny, průběžně však musela být prodlužována formou dodatků ke smlouvě – což se nyní nestalo a kontrakt tak vypršel. Dosud se hovořilo o tom, že neexistuje žádná alternativa, kdo by mohl ruské palivo pro dukovanský typ reaktorů nahradit. Podle ČEZ však Westinghouse v poslední době urychlil vývoj a je při vyloučení ruské společnosti TVEL jedinou firmou, která je nyní schopna palivové soubory pro Dukovany dodat.

Zajištění západního dodavatele palivových souborů pro Dukovany je významným krokem nejen pro českou energetiku, ale i celou Českou republiku. Dochází k dalšímu výraznému posílení energetické bezpečnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Westinghouse bude palivo pro Dukovany vyrábět ve svém závodě ve Švédsku. Používat přitom bude podobný typ paliva, jaké vyvinul pro jaderné elektrárny na Ukrajině. Lišit se ovšem bude v některých technických detailech.

Vážíme si spolupráce se společností ČEZ a jsme i nadále plně odhodláni podporovat její politiku diverzifikace dodávek. Jsme hrdí na to, že jsme první západní společností, která má k dispozici ověřené palivové soubory pro tento typ bloků,“ uvedl prezident Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho. Dodávky by měly začít od začátku příštího roku.

ČEZ přijme tisíce lidí do jaderné energetiky

V současné době má dukovanská elektrárna podle ČEZ ve skladech zásobu paliva na přibližně tři roky provozu. Rezervu chce udržovat i po podpisu nového kontraktu. „Díky zvýšení počtu možných dodavatelů posilujeme naši nezávislost i jistotu dalšího provozu našich jaderných zdrojů,“ podotkl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová dnes kompatibilitu amerického paliva s bloky Dukovan, které jsou ještě sovětské výroby, komentovat nechtěla. Úřad podle ní bude posuzovat podklady, které mu ČEZ předloží v rámci licenčního řízení.

Loni v květnu k otázce výměny dodavatele v Dukovanech uvedla, že TVEL vyrábí palivo vynikajících parametrů a ČEZ se tak bude muset smířit s tím, že palivo od nového dodavatele nebude takzvaně optimalizované na výkon tak, jako tomu bylo u dosavadního dodavatele. Ve stejné situaci jsou elektrárny ve Finsku, na Slovensku, v Maďarsku i na Ukrajině, řekla tehdy Drábová, která však proti ruské invazi aktivně vystupuje.

Nového dodavatele paliva hledal ČEZ už loni i pro temelínskou jadernou elektrárnu. Vybrán byl rovněž Westinghouse společně s francouzskou Framatome. Stejně jako v případě Dukovan nahradí noví dodavatelé v Temelíně od příštího roku ruskou TVEL.

Westinghouse je rovněž jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ten by měl být dokončen v roce 2036. Dalšími zájemci o stavbu jsou francouzská společnost EDF a jihokorejská firma KHNP. ČEZ v současnosti vyhodnocuje jejich nabídky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa