Doba čtení:2 m, 10 s
Majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

V případě možné akvizice hnědouhelných aktiv švédského státního koncernu Vattenfall v Německu, o které se zajímají české společnosti ČEZ a EPH, nejde ani tak o uhlí, jako spíš o sílu elektráren. Serveru iUHLI.cz to řekl největší tuzemský obchodník s uhlím a majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner.

Reagoval tak na vyjádření poslance Vlastimila Vozky (ANO), který uvedl, že zájem českých společností ČEZ a EPH o hnědouhelná aktiva Vattenfall v Německu je těžký PR projekt, který má sloužit k tomu, aby se čeští uhelní výrobci zalekli a jednali například o ceně nebo o množství.

„Kvůli cenám uhlí to vůbec není,“ reagoval Paukner. „Ten, kdo aktiva Vattenfallu koupí, se ale stane jednou z pěti nejvýznamnějších energetických společností v Evropě. Dovoz uhlí z Vattenfallu do českých elektráren je nesmysl.“ Do Česka nyní vozí uhlí EPH Daniela Křetínského. „Kdyby mu dal kdokoli jiný slušnou cenu, tak se na to vykašle, protože to má svá velká negativa,“ řekl Paukner.

Vattenfall v Německu dělá brikety a multiprach, dohromady 2,5 milionu tun, tedy takzvané zušlechtěné uhlí. To má svůj speciální trh. „Jejich uhlí má relativně nízký obsah síry, ale směřuje do elektráren nebo velkých tepláren,“ dodal majitel firmy Carbounion Bohemia.

Zajímavou součástí aktiv Vattenfallu jsou podle Pauknera také vodní elektrárny. Akvizice má ale jeden problém. V Německu se nyní totiž neví, co bude. Zda projde uhelná daň ministra hospodářství a šéfa sociálních demokratů (SPD) Sigmara Gabriela a jak to bude se snižováním emisí. EPH a ČEZ si to teď budou počítat. „Hlavně potřebují vědět, jaká bude německá politika, potřebují nějakou garanci,“ míní Paukner.

S názorem Vozky o možném PR ohledně zájmu EPH a ČEZ o Vattenfall naopak souhlasí analytik Petr Hlinomaz. Investovat do uhelných elektráren v tak nejistých podmínkách, které v případě uhelných zdrojů panují v Německu, by podle něj bylo dosti riskantní. I to bude jedním z důvodů prodeje těchto aktiv Vatenfallem.

„Pro české společnosti by byla zajímavá spíše výroba ve vodních elektrárnách, ty jsou, myslím, také nějakou měrou součástí nabídky, ale nebudou asi prodány samostatně,“ dodal analytik.

Pro společnosti typu ČEZ a EPH je podle něj užitečné absolvovat část výběrového řízení, je totiž asi rozumné „být u toho“ a mít aktuální informaci nejen o prodávaných aktivech, ale i o celém sektoru v dané zemi. Současně to znamená, že jméno těchto českých společností figuruje v různých seznamech, je pak například větší pravděpodobnost, že budou přímo obeslány nějakou nabídkou, a také to zvyšuje jejich prestiž v oboru, čímž jsme se vrátili na začátek, k podstatě citovaného výroku.

 

 

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa