ČEZ vyčlení elektrárnu Tisová a teplárnu Vítkovice

Doba čtení:52 s

Elektrárna Tisová. Foto: ČEZ

ČEZ plánuje vyčlenit hnědouhelnou elektrárnu Tisová a teplárnu Vítkovice do nových dceřiných firem. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu společnosti ČEZ, která se uskuteční 12. června.

„V případě Tisové jde o to, abychom v budoucnu měli možnost volby, jak s touto elektrárnou v budoucnu naložíme. V případě Vítkovic jde o restrukturalizaci, tedy spojení částí, které jsou nyní v několika různých firmách,“ řekl serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna Tisová je nejzápadněji situovaným energetickým zdrojem firmy ČEZ v ČR a patří k nejstarším hnědouhelným elektrárnám v zemi. Je zásobována uhlím z nedalekých lomů těžební společnosti Sokolovská uhelná. Bez zásadních investic do modernizace a ekologizace bude možné elektrárnu provozovat jen do roku 2020.

Také teplárna v ostravských Vítkovicích bude vyžadovat významné ekologizační investice, jinak ji nebude možné po roce 2019 dále provozovat. Tyto investice by však podle ČEZ za současných tržních podmínek nebyly návratné. Skupina proto zpracovala projekt na scelení průmyslové energetiky v lokalitě Vítkovice a její restrukturalizaci.