Šéf ČEZ: O Vattenfallu jednáme na všech úrovních

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ vede kvůli možné akvizici hnědouhelných aktiv švédského státního koncernu Vattenfall v Německu jednání na všech úrovních. Na dotaz serveru iUHLI.cz to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Samozřejmě detaily komentovat nechci. Poslední jednání jsem k tomu měl minulé pondělí přímo v Berlíně. Jednalo se o bilaterální schůzky,“ dodal Beneš, který by se podle informací německých zdrojů měl setkat dokonce i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

ČEZ v poslední době německou energetickou politiku bedlivě sleduje. „Už z toho důvodu, že to je náš velký soused a významně nás ovlivňuje. Zároveň vidíme potenciální příležitosti. Naše aktivita v Německu v posledních měsících výrazně vzrostla a bude tomu tak i do budoucna, bude intenzivnější,“ řekl Beneš novinářům.

Pokud by se ČEZ měl vážně zabývat otázkou, zda významněji působit v Německu a koupit nějaká aktiva, musí podle Beneše velmi přesně pochopit, co mají němečtí politici v hlavě na národní úrovni jednotlivých spolkových vlád. „Musíme to vědět přesně, aby nás nepřekvapovali. S tím souvisí naše chování v souvislosti s Vattenfallem,“ dodal.

Možná akvizice aktiv Vattenfallu je podle šéfa ČEZ spíše otázkou na švédskou vládu. Nevidí, že by se jakýkoli proces měl spustit dříve než na podzim. Tato transakce nebude úplně jednoduchá, dodal.

Vattenfall loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu. Zájem o aktiva deklaroval také Energetický a průmyslový holding.