Pelikán stáhl Lex OKD

Podle ministra Pelikána není vytvoření speciálního režimu insolvence žádnou novinkou. Foto: vlada.cz

Ministru Pelikánovi bylo vytýkáno, že novelu připravoval proto, aby situaci kolem OKD ovládl Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Novelu insolvenčního zákona pro řešení úpadku velkých hornických společností ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) stáhl z programu vlády. Novela se týkala zejména OKD, přezdívalo se jí proto “lex OKD”.

Informaci sdělil v průběhu schůze vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který tento krok uvítal. Černouhelná těžební společnost na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, v pondělí ji soud poslal do úpadku.

Změny vypracované ministerstvem spravedlnosti na základě dubnového usnesení vlády se měly týkat hornických firem, jež ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Insolvenční soud i správce by například museli dbát na to, aby přijatá řešená byla “v souladu s veřejným zájmem a právy a oprávněnými zájmy zaměstnanců dlužníka”. OKD má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.

Čtěte také?
Ovládne OKD Babiš speciálním zákonem?
Pelikán hájí návrh speciální insolvence

Lex OKD nebude, pan ministr Pelikán stáhl tento návrh. Jsem tomu rád,” řekl v poledne Mládek Radiožurnálu s tím, že takto účelový pozdní vstup do případu by ničemu neprospěl. Připomněl, že insolvence už běží a s přihlédnutím ke schvalování zákonů v ČR by celý proces trval šest až devět měsíců. Mládek navíc novelu nepovažuje za vhodnou. „Stále je riziko, že proti České republice bude vedena arbitráž, a vláda by neměla dělat nic, co by dávalo munici potenciálním stěžovatelům,” zdůvodnil svůj postoj.

Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti v pondělí, insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu. Mládek se s ním dnes ráno sešel a zajímal se o první kroky, které správce učiní.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Ovládne OKD Babiš speciálním zákonem?
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?