Piráty drží nad vodou uhelné peníze

Doba čtení:2 m, 34 s
foto: piratichomutov.cz

foto: piratichomutov.cz

Není žádným tajemstvím, že neziskové, kulturní a sportovní aktivity v Ústeckém kraji jsou často závislé na dotacích od společností, které těží hnědé uhlí, či jejich dodavatelských firem. Je tomu tak i v případě Extraligového hokejového klubu Piráti Chomutov, který je nedílně spojen se společnostmi Noen a Severočeské doly.

Piráti z Chomutova se po roční přestávce před letošní sezónou znovu vrátili do české extraligy. Nové akvizice, kterými se klub mohl pochlubit, naznačily, že finanční možnosti Pirátů jsou na české poměry zajímavé. Klub angažoval legendárního kouče Vladimíra Růžičku, sestavu vyztužili například reprezentační hvězdy Roman Červenka s Michalem Vondrkou. To vše se mohlo podařit díky silným partnerům, kteří chomutovskému hokeji pomáhají. Mezi generální partnery přitom patří Severočeské doly, které těží hnědé uhlí na lomu Bílina a společnost Noen, jež vyrábí obří rýpadla a další stroje, které nacházejí uplatnění v těžebním sektoru. Její majitel Jaroslav Veverka je přitom současně i majitelem Pirátů.

Čtěte také:
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Noen i Severočeské doly patří k nejvýznamnějším partnerům klubu, bez jejichž podpory bychom si úspěšné fungování klubu dovedli jen těžko představit, neboť se významně podílí na chodu seniorského týmu i všech mládežnických celků, kde je významným partnerem také Město Chomutov. Význam obou firem dokazuje mimo jiné i fakt, že Noen vlastní majitel klubu, a Severočeské doly jsou v názvu domácí arény našeho klubu,“ řekl výkonný ředitel klubu Stanislav Mikšovic.

Pro Severočeské doly je podpora regionu, v němž působí, velmi důležitá. Zaměřuje se zejména na financování mládežnického sportu. „Severočeské doly a.s. dlouhé roky pomáhají rozvoji regionálního sportu v rámci projektu „POMÁHÁME“. Naše podpora se především zaměřuje na děti a talentovanou mládež v celém Ústeckém kraji. V rámci tohoto dlouhodobého projektu pomáháme i talentované mládeži v Chomutově ve vícero sportovních odvětvích včetně mládežnických oddílů Pirátů Chomutov spadajících do jejich hokejové akademie,“ vysvětlil tiskový mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Pomáhají i další těžební firmy

Sport podporují i další těžební firmy v regionu. Sokolovská uhelná sponzoruje například hokejisty z Karlových Varů či fotbalový klub Baník Sokolov. Díky dotacím od uhelných společností se daří i klubům v menších sportovních odvětvích. Třetí ligový titul například v loňském roce získaly mostecké házenkářky. Hlavním partnerem mosteckých Černých andělů, jak se klubu přezdívá, je Tykačova Vršanská uhelná. „Díky dlouhodobé podpoře Vršanské uhelné naše družstvo poslední tři roky dosahuje nejvyšších úspěchů na házenkářské scéně, bez finanční podpory Vršanské uhelné, statutárního města Most a drobných partnerů by bylo obtížné tyto úspěchy obhajovat,“ sdělila serveru iUHLI.cz místopředsedkyně klubu Pavla Chotěborská.

Peněz ve sportu stále ubývá, stejně jako společností, které jsou ochotny vkládat do něj potřebné miliony. Zejména v regionu, kde ekonomicky silných společností rozhodně není nazbyt, jsou tak peníze od těžařů pro budoucnost sportu obrovsky důležité. Všechny sportovní kluby, které přežívají i díky podpoře těžařů, tak musejí doufat, že jejich podporovatelé, které dostává energetická politika státu do stále obtížnější pozice, své penězovody neuzavřou.

Mohlo by vás zajímat:
Mostecká uhelná má novou tvář i díky uhlí
Sokolovská uhelná postavila parkoviště u nemocnice
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů