Plyn je nejdražší v historii

Dodávky z Ruska pokrývají více než třetinu spotřeby zemního plynu v Evropě. Společnost Gazprom je pod kontrolou režimu Vladimira Putina. Foto: pixabay.com

Cena klíčového evropského termínového kontraktu na zemní plyn zakončila včerejší obchodování na 145 eurech (téměř 3700 Kč) za megawatthodinu. To představuje její nejvyšší závěrečnou úroveň v historii, informovala agentura Reuters. Obchodníci uvedli, že cena reagovala na údaje, podle kterých by dnes neměl plynovod Jamal dodávat žádný ruský plyn do Německa.

Dodávky z Ruska pokrývají více než třetinu spotřeby zemního plynu v Evropě. Většina těchto dodávek se uskutečňuje prostřednictvím plynovodů. Kromě Jamalu ruský plyn transportují plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře, či plynovody procházející přes Ukrajinu, píše agentura Reuters.

V EU má skončit vytápění plynem

V letošním roce byla dokončena výstavba plynovodu Nord Stream 2, který však ještě nezískal povolení k zahájení provozu. Šéf Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Jochen Homann dnes uvedl, že rozhodnutí ohledně schválení provozu nepadne dříve než v červenci příštího roku.

Moskva se letos stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko však taková obvinění odmítá.