Plyn je nejlevnější od června, ale stále drahý

V roce 2020 byly ceny na trhu TTF pod hranicí 20 eur za MWh, dnes jsou několikanásobné. Foto: pixabay.com

Cena plynu pro evropský trh sestoupila až k 80 eurům (zhruba 1940 Kč) za megawatthodinu (MWh), tedy nejníže od června. I přes tento pokles je však cena evropského plynu oproti minulosti stále několikanásobná. V roce 2020 byly ceny na trhu TTF pod hranicí 20 eur za MWh.

Ceny plynu tlačí dolů příchod teplejšího počasí a s ním slabší spotřeba i větší přísun energií z větrných elektráren, uvedla s odkazem na Spolkovou síťovou agenturu (BNetzA) agentura DPA.

Klesající tendenci má cena plynu od poloviny prosince. V tomto období klesla cena na trhu TTF zhruba o 50 eur. Na rekordní maximum 345 eur se vyšplhala v létě. Prudký nárůst tehdy vyvolalo zastavení dodávek plynu z Ruska.

EU může omezit ceny plynu. Rusko zuří

Hlavním důvodem poklesu ceny jsou nyní mírné teploty, které udržují spotřebu poměrně nízkou. O vánočních svátcích byly teploty výrazně vyšší než v polovině měsíce, kdy třeba ve střední Evropě panoval tuhý mráz.

Země Evropské unie minulý čtvrtek formálně schválily parametry nouzového omezení cen plynu, na němž se ministři energetiky shodli pod vedením českého předsednictví. Omezení bude unie na všech svých plynových burzách uplatňovat od 15. února, pokud cena plynu na trhu TTF překročí 180 eur za MWh. Zároveň bude muset být nejméně o 35 eur vyšší než globální průměr cen LNG.