Plyn v zásobnících máme na 40 dní

Plyn v zásobnících vlastní soukromé firmy, stát nouzové zásoby nemá. ČR dováží většinu plynu z Ruska, které v posledních měsících shromáždilo desítky tisíc vojáků u ukrajinských hranic. Foto: pixabay.com

Plyn v zásobnících, které jsou na území České republiky a jsou využívány pro místní účely, by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) při současných odběrech vystačil na více než měsíc. Vzhledem k očekávanému zvyšování průměrné denní teploty a snižování denní spotřeby plynu, by zásoby měly být na zhruba 40 dní.

Plyn v zásobnících vlastní soukromé firmy, stát nouzové zásoby nemá. ČR dováží většinu plynu z Ruska, které v posledních měsících shromáždilo desítky tisíc vojáků u ukrajinských hranic. Evropa se připravuje na možnou válku.

Ruský plyn do tuzemska v posledních letech proudí v posledních především plynovodem Gazela. Ten navazuje na plynovod OPAL, kterým je přes Německo dopravován do republiky plyn z plynovodu Nord Stream, jenž je položen na dně Baltského moře. Vedle této trasy jsou pro dodávky ruského zemního plynu do ČR v současné době využívány další dvě trasy – první vede přes Bělorusko, Polsko a Německo a druhá – dříve hlavní trasa – vede přes Ukrajinu a Slovensko.

Obchodníci při zásobování svých zákazníků podle Davida Hluštíka z oddělení komunikace MPO. nevyužívají pouze plyn ze zásobníků, ale kombinují ho s nákupy na krátkodobých a spotových trzích. „Obecně uskladňovací sezona v zásobnících plynu končí 31. března a od dubna by se měly zásobníky opět postupně plnit tak, aby byly připraveny na novou topnou sezonu,“ uvedl.

 

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.

Evropská unie u zemního plynu nestanovuje státní zásoby. Naopak u ropy a ropných produktů je předepsaná kvóta minimálně 90 dní spotřeby. V tomto případě nouzové zásoby, které má pod sebou Správa státních hmotných rezerv (SSHR), převyšovaly k 31. lednu tuto úroveň o zhruba 4,5 dne, uvedl Hluštík.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost republik vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. S vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky následně podepsal dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu. Evropa má proti Rusku podle premiéra Petra Fialy (ODS) v souvislosti s možnými agresivními kroky vůči Ukrajině připravené sankce v několika úrovních. ČR by jimi byla zasažena. Dopad by byl řešen pravděpodobně formou kompenzací, řekl v neděli v České televizi.