Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem Pompeem postěžoval na trojici senátorů, která pohrozila německé firmě sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2. Plynovod, který má přivádět ruský plyn do Evropy, Spojené státy dlouhodobě kritizují.
Maas vyjádřil údiv nad dopisem tří republikánských senátorů, kteří napsali zástupcům přístavu v Sassnitzu na Rujáně. Pohrozili, že Spojené státy by mohly kvůli zapojení do projektu Nord Stream 2 uvalit sankce na provozovatele a akcionáře přístavu. Zakázat by jim mohly vstup do země a zmrazit jejich majetek v USA.
Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2
Dopis trojice republikánských senátorů vyvolal podle DPA pobouření napříč německou politickou scénou.
Přístav v Sassnitzu na baltském ostrově Rujána hraje klíčovou roli v projektu dostavby plynovodu Nord Stream 2, z nějž zbývá vybudovat už jen zhruba 150 kilometrů. V Sassnitzu se skladují ocelová potrubí, která se tam rovněž obalují betonem. V přístavu kotví i ruská loď Akademik Čerskij, která se podílí na dostavbě plynovodu.
Pompeo už v polovině července varoval, že Spojené státy podnikají kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na firmy zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Agentura DPA dnes připomněla, že Pompeo v úterý přicestuje do Evropy, nenavštíví ale Německo, nýbrž tři jeho sousedy: Českou republiku, Polsko a Rakousko. Kromě nich zamíří také do Slovinska.
Plynovod Nord Stream 2 má přivádět ruský plyn do Evropy a podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se kvůli němu zvýší závislost Evropy na Rusku. Podle kritiků ale Spojené státy chtějí především získat v Evropě odbytiště pro svůj zkapalněný zemní plyn. Německo potřebuje levný plyn, protože se zbavuje uhelných a jaderných elektráren. Před zvýšením závislosti Evropy na Rusku po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 ale varovaly i další země, například Polsko či Ukrajina, stejně jako politici v Maďarsku, Itálii či Británii.
Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plyn z tohoto potrubí má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Projekt vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie.