Doba čtení:1 m, 50 s
NET4GAS poukázala na stejný problém jako její mateřská společnost ČEPS. Tedy na fakt, že zájem investorů stavět bez státních garancí velké paroplynové elektrárny je minimální. Foto: ceps.cz

Provozovatel páteřní sítě plynovodů NET4GAS ve svém Desetiletém plánu rozvoje přenosové soustavy odhaduje, že spotřeba plynu se po roce 2030 stabilizuje na hodnotách mezi 100 a 110 TWh za rok. Zájem investorů stavět bez státních garancí velké paroplynové elektrárny je však minimální, napsal Ekonomický deník.

Na hodnotách okolo 100 TWh za rok (tj. 9 až 10 miliard m3) se přitom pohybovala spotřeba plynu již v prvním desetiletí 21. století. Také v roce 2021 byla spotřeba srovnatelná, a sice 100,7 TWh (9,43 miliardy m3).

Očekávaný útlum uhelné energetiky do roku 2030 sice spotřebu plynu zvýší, ale ne zase tak moc. NET4GAS počítá s připojením čtyř větších plynových elektráren či tepláren v období let 2027 až 2030. Firma však v nově zveřejněné finální verzi svého Desetiletého plánu zmiňuje pouze velké energetické zdroje (neuvádí však jména investorů ani lokality).

Plynové zásobníky jsou před zimou téměř plné

NET4GAS tak nepřímo poukázala na stejný problém jako její mateřská společnost ČEPS. Tedy na fakt, že zájem investorů stavět bez státních garancí velké paroplynové elektrárny je minimální – navzdory tomu, že po odstavení uhelných bloků je česká energetika bude potřebovat. Zájem o stavbu plynových tepláren se rozhýbal až nedávno po schválení provozní podpory. Ministerstvo průmyslu a obchodu již vyhodnocuje výsledky první aukce, oznámit by je mohlo do konce roku, napsal v Ekonomickém deníku David Tramba.

Není to jediný problém, na který NET4GAS v Desetiletém plánu upozorňuje. Hned v úvodu varuje před dopady německého rozhodnutí omezit kapacity pro vývoz plynu směrem do České republiky. Německý provozovatel sítě Gascade s platností od 1. října omezil kapacitu na předávací stanici Brandov v Krušnohoří na 350 gigawatthodin (GWh) denně. Z tohoto množství bude tvořit 268,8 GWh denně garantovaná kapacita a zbytek bude přerušitelná kapacita.

Zmíněné množství nepřerušitelné kapacity v přepočtu vychází na 98 TWh za rok (s přerušitelnou kapacitou na 128 TWh). To postačí na pokrytí současné spotřeby plynu v České republice, ale už to nestačí pro zvažované dodávky neruského plynu na slovenský a rakouský trh.