Doba čtení:53 s
Velká část uhlí dováženého do Německa se těží v El Cerrejónu, jednom z největších uhelných dolů na světě. Foto: wikipedia.org

Kolumbijský prezident Gustavo Petro v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem (SPD) o zeleném vodíku a klimatickém partnerství mezi zeměmi. Německo chce podpořit Kolumbii v energetické transformaci. Současně ale dováží velké množství uhlí z této jihoamerické země.

V loňském roce pocházelo 16 % německého černého uhlí právě z Kolumbie. Velká část suroviny se těží na severu země, například v El Cerrejónu, jednom z největších uhelných dolů na světě. Díky tomuto odvětví získala Kolumbie pracovní místa a daňové příjmy, říká kolumbijská ekoložka Carmenza Castiblanco. Náklady však byly vysoké, napsal server tagesspiegel.de.

Energetický pragmatismus zelených Němců

Součástí klimatického partnerství by podle ekologů mělo být, že Německo pomůže Kolumbii postupně se zbavit uhlí, místo aby ho nadále dováželo. „Údajně jde o energetickou transformaci Kolumbie, ale náš dojem je následující: jde především o zajištění energetických dodávek pro Německo,“ říká Marian Henn, konzultant organizace Fian pro Latinskou Ameriku.