Doba čtení:2 m, 26 s
Energetičtí experti v Česku tvrdí, že bez nového jaderného bloku nebude ČR energeticky soběstačná. Foto: wikipedia.org Jiří Sedláček

Podíl jaderné energetiky na světové výrobě elektřiny klesá. Tvrdí to letošní zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě (World Nuclear Industry Status Report – WNISR 2021), kterou v Česku představil energetický konzultant a její vedoucí autor Mycle Schneider.

On-line konferenci pořádala pražská kancelář think-thanku Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s ekologickými sdružením Calla a Hnutím Duha. Většina českých politiků podporuje stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Čtěte také:
Tendr na Dukovany možná už v listopadu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Ze zprávy vyplývá, že v polovině letošního roku bylo ve 33 zemích v provozu 415 jaderných reaktorů, což je o sedm více než v polovině roku 2020, ale o 23 méně než v roce 2002, kdy počet kulminoval na 438 reaktorech. Podíl jaderné energetiky na světové hrubé výrobě elektřiny podle ní nadále pomalu, ale jistě klesá, a to z maxima 17,5 procenta v roce 1996 na 10,1 procenta v roce 2020. Podíl jaderné energetiky na celosvětové primární spotřebě energie pak zůstává od roku 2014 stabilní okolo 4,3 procenta.

Považuji za znepokojující, že stále roste rozdíl mezi tím, jak široká veřejnost vnímá jadernou energetiku, a skutečným stavem tohoto sektoru. Příspěvek jaderných elektráren k energetickému zásobování klesá v globálním měřítku k bezvýznamnosti. Řada projektů, o kterých se mluví, zůstává pouze v oblasti divoké fantazie,“ řekl dnes Schneider.

Někteří energetičtí experti v Česku proti tomu tvrdí, že bez nového jaderného bloku nebude ČR energeticky soběstačná. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně uvedl, že nový jaderný blok má sloužit jako nový energetický zdroj po postupném útlumu uhelných elektráren. Útlum mají částečně vykrývat i obnovitelné zdroje.

Podobný názor mají podle dřívějších vyjádření také zástupci možné nové vlády koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) a Pirátů se Starosty. „Podporujeme výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Budoucnost využití jádra vidíme v menších modulárních reaktorech,“ uvedla na dotaz ČTK před volbami koalice Spolu.

Jaderné zdroje mají společně s hnědým uhlím největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na jaderné elektrárny loni připadalo 37 procent výroby, na hnědouhelné zdroje pak 36 procent. Nyní Česko část elektřiny exportuje, situace se ale po plánovaném útlumu uhelných elektráren a odstavení starších jaderných bloků pravděpodobně změní.

Plánovaná stavba nového dukovanského bloku je v posledních měsících jedním z ústředních témat české politické scény. Bezpečnostní posouzení tří zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně zahájila firma Elektrárna Dukovany II na konci června. Osloveny byly EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP.

Na zprávě WNISP se podíleli zástupci think-tanků a akademických institucí z celého světa. Schneider už více než 20 let poskytuje rady poslancům Evropského parlamentu v energetických otázkách, jadernou energetiku dlouhodobě kritizuje.