Podivný obchod ČEZ s exministrem ODS

MartinKuba foto ODS_compressed

Podle minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra je angažmá exministra Kuby v obchodu signálem, že firma řeší něco jiného, než efektivní investici do budoucna. Foto: ODS

Bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba se pustil do energetiky. Partnerem mu přitom není nikdo menší než ČEZ. Společný podnik se zaměřuje na menší energetické sítě.

Firma OIG Energy, jež patří exministrovi a dvěma partnerům, založila s ČEZ těsně před koncem loňského roku společný podnik ČEZ LDS. Ten se specializuje na lokální distribuční systémy – menší energetické sítě vhodné pro firmy, nemocnice, školy a podobně velké budovy. Je to relativně nová služba, která má hrát v měnící se energetice čím dál významnější roli. Kuba přinesl do firmy kontakty a jeho partneři odbornost, uvedla MF Dnes.

Čtěte také:
ČEZ chce zmapovat zájem o svá aktiva v Bulharsku
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

Koupě Kubovy firmy je však podle minoritního akcionáře a analytika skupiny J&T Michala Šnobra jedním z mnoha dokladů nekoncepčnosti investiční politiky ČEZ. „V nákupech i prodejích aktiv má ČEZ guláš, nedávají žádný smysl,“ řekl Šnobr. „Je-li do toho navíc zainteresován bývalý ministr, obávám se, že tu ČEZ opět řeší něco jiného než efektivní investici do budoucna. Třeba solární elektrárny ČEZ také vykupoval od různých známých jmen a výsledky pak nebyly pro ČEZ pěkné,“ dodal.

OIG Energy vlastní Kuba se dvěma společníky. Jedním je Adam Kotalík, mediální expert, spolutvůrce volebních kampaní ODS, někdejší Kubův poradce na ministerstvu a také generální ředitel fotbalové Sparty. Oba muži spolu už několik let podnikají, mají výrobní firmy i obchod. K energetice se dostali přes třetího partnera v OIG Energy, jímž je Vlastimil Russ. Právě on je expertem na lokální distribuční sítě. Russ v energetice působí skoro čtvrtstoletí. Dlouho pracoval pro společnost E.ON, v jejíchž službách se začal lokálním sítím věnovat.

Právě Russ byl údajně pro ČEZ hlavním důvodem, proč se polostátní skupina s OIG Energy spojila. Jenomže aby se Russ uplatnil u tak atraktivního partnera, jako je ČEZ, potřeboval k tomu ještě někoho, kdo mu otevře dveře, tedy Kubu. „Spojili jsme know-how pana Russa s mými kontakty z obchodu,“ řekl exministr.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu