Podle analytiků stát OKD zachrání

Babiš Andrej foto iUHLI

Ministr financí Babiš se proti vstupu státu ostře vymezoval, nyní však zřejmě otočí. Foto: iUHLI.cz

Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu. Vládnoucí strany by přišly o politické body před podzimními parlamentními volbami. Shodli se na tom analytici.

Ministerstvo financí tento týden oznámilo, že vedení OKD oslovilo státní podnik Prisko, ve kterém resort vykonává akcionářská práva, aby zvážil možnost podání nabídky na koupi těžební firmy.

Čtěte také:
Louda odhalil Bakalova muže v OKD
Žádná nabídka na OKD prý není dost dobrá

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že předložení považuje za logické řešení. Odkázal přitom na vyjádření vedení OKD, podle kterého soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti. Prisko má podle návrhu MF zaplatit za firmu zhruba 80 milionů korun.

Vedení OKD obdrželo podle dřívějších informací při hledání strategického investora dvě finální nabídky. Podle informací ČTK podala nabídku na koupi OKD společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem měl být podle Hospodářských novin zahraniční hedgeový fond.

Za dané situace je vlastně cokoli lepší než nabídka státu. Je chybou, že stát zůstane ve věci zaangažován, neboť to znamená růst nákladů pro daňového poplatníka. To, že byly nabídky soukromých investorů odmítnuty, je výsledkem zjevné zájmové koalice OKD, odborů a politiků,” řekl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle něj lze totiž předpokládat, že by oba soukromé subjekty v podniku provedly “ostrý řez”, jehož výsledkem by bylo více propuštěných, než si politici přejí. „Z ekonomického hlediska však nic jiného než ‘ostrý řez’ nemá smysl,” podotkl.

Zatímco ČSSD se většinou vždy stavěla na stranu aktivní role státu v OKD, vůči této státní pomoci se ostře vymezoval ministr financí Andrej Babiš. Ovšem v situaci, kdy na ministerstvu průmyslu a obchodu již nemá soupeře v osobě Jana Mládka a kdy se komunikace začíná vést prostřednictvím státní firmy Prisko, která je pod křídly ministerstva financí, nemusí být Babišovo „NE“ již vůbec tak kategorické,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl uvedl, že současná situace OKD se dala předvídat řadu let. Příběh o OKD se podle něj táhne už tak dlouho, že za normálních tržních podmínek a normální právní legislativy by se v jiném státě podobná kauza vyřešila třikrát a současní zaměstnanci OKD by si našli zaměstnání za podobných platových podmínek, jako mají dnes. „A to bez státních dotací a topení peněz. Bohužel se odbory, stát, ale i OKD postaralo o etudu formátu jihoamerické telenovely,” zdůraznil.

Zájem koupit OKD měl i státní podnik Diamo, ve kterém vykonává akcionářská práva ministerstvo průmyslu. Vláda ale v únoru záměr koupit firmu za korunu neschválila. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka je rozhodnutí o tom, zda má firmu za stát koupit Diamo nebo Prisko spíše politické. „V obou firmách jsou odborníci, kteří rozumí těžbě uhlí. Jen je rozdíl v tom, kdo jim velí. Ministerstvo průmyslu i ministerstvo financí mají zájem na tom, aby OKD fakticky ovládly,” dodal.

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam pracuje zhruba 11 tisíc lidí. Na konci března firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má kolem 1350 zaměstnanců. Část jich přejde do dolů na Karvinsko, asi 300 zaměstnanců bude pracovat na technické likvidaci dolů. Stovky dalších pracovníků firma propustí.

Mohlo by vás zajímat:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Lego vyrobilo svou největší stavebnici. Těžební rypadlo
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech