Doba čtení:2 m, 20 s
Premiér Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v televizi Prima řekl, že považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se Rosatom mohl tendru na výstavbu zúčastnit. Babiš i Havlíček reagovali na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014.

Já myslím, že by neměl,“ řekl Babiš na otázku, zda by měl Rosatom zůstat ve hře o stavbu nového bloku v Dukovanech. „Vláda, předpokládám, to takto schválí,“ uvedl k očekávanému návrhu Havlíčka, který nezahrne Rosatom mezi firmy, u nichž se kvůli výstavbě bude prověřovat bezpečnost. Nejde o zahrnutí do tendru, ten bude realizovat příští vláda, upozornil premiér.

Čtěte také:
Územní řízení na nový blok Dukovan začne v červnu
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Havlíček předpokládá, že vláda se v pondělí bude případem i českou reakcí vůči Moskvě zabývat a členové kabinetu dostanou další informace. „Nedovedu si představit, že by se v tuto chvíli Rosatom do bezpečnostního posouzení dostal,“ prohlásil ministr. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v ČT odpoledne uvedl, že ruské firmy by se neměly s ohledem na bezpečnost účastnit rozšíření elektrárny ani jako členové konsorcia.

Havlíček uvedl, že informace o podezření na účast ruských agentů na explozích ve Vrběticích získal jen nedlouho před sobotní tiskovou konferencí Babiše a Hamáčka. Případ podle něj dříve neprobírala ani Bezpečnostní rada státu. Zjištění českých bezpečnostních složek o ruské stopě ve Vrběticích považuje za absolutně nepřijatelné a nemá důvod o nich pochybovat.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými chce český stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma.

Havlíček v sobotu večer na dotaz ČTK odpověděl, že informace bezpečnostních složek budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru. Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti varovaly bezpečnostní složky i část opozice. Role státu a jeho možnost kdykoliv zasáhnout je podle Havlíčka ošetřena ve všech smlouvách s investorem, jímž je společnost ČEZ.

Šnobr: Tendr na Dukovany končí

Podle energetického experta, minoritního akcionáře ČEZ a poradce J&T Banky Michala Šnobra fakticky končí tendr na dostavbu Dukovan, protože to „nedává smysl“. Ohledně případných sankcí vůči Rusku a zapojení dalších evropských států podle něj bude klíčový postoj Německa.

„To, co se vyhlásilo, vlastně žádný tendr není. Když je soutěž vypsaná na reaktor o výkonu 1200 MW, tak jsme v situaci, že to nikdo jiný než Rusové nemohl vyhrát. Dlouho se o tom bavím s lidmi na politické scéně a zejména opozice říká, že Rusové nemohou být součástí tendru, ale v té chvíli platí, že ten tendr pak není tendrem. Není tam nikdo, kdo by dál hrál,“ uvedl Šnobr v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa