Doba čtení:1 m, 34 s
Podle Pavla Tykače je hodnota firmy ČEZ daleko vyšší než ta, se kterou nyní počítá burza. Foto: wikipedia.org VitVit

Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač si myslí, že k zestátnění ČEZ nedojde. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde,“ řekl Tykač v rozhovoru pro server E15.cz.

Podle Tykače je hodnota firmy daleko vyšší než ta, se kterou nyní počítá burza. „Osobně si jsem jistý, že je na zcela jiné úrovni, než si zástupci státní správy myslí. On je totiž rozdíl v tržní ceně a v ceně při vyvlastnění minoritních akcionářů, kteří akcii na základě fundamentů chtějí držet dál. V ocenění totiž nějaké výkyvy ceny akcií způsobené dočasnými opatřeními typu windfall tax hrají pouze minimální roli. Takže si dokážu představit, že tento nápad, který tu byl i dříve, opět vyšumí. Vláda si zkrátka netroufne jej realizovat,“ vysvětlil Tykač s tím, že kdyby mu někdo nabídl státní podíl v ČEZ, byl by připravený za akcie zaplatit velikánskou prémii.

ČEZ prozradil, kde můžou stát malé reaktory

Miliardář, jehož firmy patří k minoritním akcionářům ČEZ, rovněž uvedl, že situaci kolem možného zestátnění ČEZ považuje za nešťastnou. „Mě trochu mrzí, že k tomu tématu neproběhla veřejná diskuze. Celé to začalo trochu nešťastně, když loni v létě v kontextu vysokých cen energií vláda uvedla, že se chystá provést změny, které by vedly k větší kontrole nad hlavními výrobními zdroji v zemi. Osobně moc nechápu, jak odlišně se bude moct ministerstvo financí chovat poté, co zvýší svůj podíl ze sedmdesáti procent na sto. To nic nemění na tom, že musíte dodržovat soutěžní pravidla. Tím chci říct, že s cenami na trhu by vláda jen tímto krokem těžko něčeho dosáhla. Hlavním motivem jsou tedy zmíněné nové zdroje, hlavně ty jaderné, které všude v Evropě stavějí jen státní společnosti,“ uvedl Tykač.