Doba čtení:2 m, 1 s
foldyna-aktron-wikimedia-commons_compressed
Jaroslav Foldyna kandiduje na hejtmana Ústeckého kraje za ČSSD. Foto: aktron wikimedia commons

Mezi OKD a Severní energetickou je velký rozdíl. Lidé mají v Ústeckém kraji těžký život a já chci pro ně sociální spravedlnost, říká poslanec a kandidát na hejtmana Ústeckého kraje za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Ten je velkým zastáncem kompenzací i pro severočeské horníky. Podle Foldyny je totiž velký rozdíl mezi OKD a Severní energetickou. „My dáváme miliardy firmám, které přijdou, postaví montovny. Firmě, která vytváří hodnoty v kraji, spolufinancuje spoustu věcí, ročně odvádí 8 miliard, stát řekne, že nebude těžit. Když tak rozhodl, ať nám každý rok pošle 8 miliard, abychom mohli pracovní místa těch lidí znovu vytvořit, protože výpadek jejich mezd ohrožuje ekonomiku. Proto chceme, aby 4 nebo 5 let dostávali nějakou kompenzaci za rozhodnutí státu. Neplatí to v případě pana Bakaly. Ten by měl být zavřený, znárodnit by se mu měl celý majetek, protože on vytuneloval v souladu se zákonem společnost OKD a stát tam nyní dává peníze a říká, že půjčuje OKD, která je před krachem. U nás firma před krachem není, dál bude těžit,“ vysvětlil pro MF Dnes Foldyna.

Čtěte také:
Hrobař OKD Bakala prodává svůj luxus
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Není podle něj pravdou, že se lidem v Ústeckém kraji žije dobře. „Kdyby to tak bylo, lidé by zde měli vysokou životní úroveň, odpovídající mzdy, mladí středoškoláci a vysokoškoláci by neutíkali jinam. Lidé zde mají jeden z nejtěžších životů v republice a já chci kraj sociální spravedlnosti. V roce 1991 měl kraj pátou nejvyšší úroveň tvorby HDP na obyvatele, dnes patříme k posledním. Kraj padá na dno a plnou odpovědnost mají centrální vlády,“ uvedl Foldyna.

Jedním z problémů je podle něj, že se kraj stal regionem s příliš levnou prací. „Budeme podporovat pouze firmy, které budou nabízet odpovídající mzdy. To je pro mě zásadní motiv,“ vysvětlil.

Vadí mu, že důchodci mají po letech poctivé práce nízké důchody, zatímco lidé žijící ze sociálních dávek jsou spokojení. „Ve Šluknově firma hledala 15 zaměstnanců, nesehnala. Přitom je tam celé sídliště lidí, kteří žijí z dávek, jež platíme z daní. Musíme vytvořit tlak na lidi a nabídnout jim východisko. Já je na dávkách nechci živit. To vytváří sociální napětí a prostředí pro extremismus, který se zde může narodit. To je chyba,“ zdůraznil Foldyna.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta