Pokuty za plýtvání uhlím se odkládají

Doba čtení:1 m, 57 s

Uhelná elektrárna. Foto: Imagio.cz

Vlastníkům elektráren se podařilo odložit platnost pokut za plýtvání hnědým uhlím. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se totiž bálo možných žalob. Energetickým firmám se nelíbí, že by měly za plýtvání uhlím platit pokuty (tzv. malusy) a v tažení za jejich zrušení dosáhly prvních dílčích úspěchů. Napsaly to Hospodářské noviny (HN).

Zatímco ještě v létě to vypadalo, že budou od ledna 2015 platit až půl miliardy ročně za výrobu elektřiny ve zdrojích s nízkou účinností, nyní se termín posouvá minimálně o tři až čtyři měsíce a suma klesla maximálně na 170 milionů korun ročně. „Díky posunutí termínu jsme v bezpečnější pozici. I když je tady velký tlak, ať od malusů upustíme, nechceme od nich uhnout. Bylo jasné, že okolo toho bude hodně povyku. Postihne to velké skupiny – ČEZ, EPH a další,“ řekl náměstek MPO Pavel Šolc.

MPO připravilo vyhlášku, která měla doplnit zákon o hospodaření s energiemi, letos v létě. Elektrárny a teplárny, které vyrábějí elektřinu bez výroby tepla a mají nízkou účinnost, podle ní mají od začátku roku 2015 platit za vyrobenou megawatthodinu pět až 20 korun. Ještě v létě se přitom hovořilo o desítkách korun. Při dnešních nízkých cenách elektřiny je ale i pokuta 20 korun citelná. Podle Šolce by se navíc malusy měly týkat všech elektráren s účinností pod 36 procent, což je případ téměř poloviny elektřiny vyrobené z hnědého uhlí.

To ale podle energetiků není potřeba. Uhlí již není na trhu nedostatek. „Zavedení malusů může vyvolat nepřehlednost a destabilizaci v již tak turbulentním prostředí, ve kterém se oblast výroby elektřiny a tepla nacházejí,“ , uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Stát navíc plánuje i zvýšení poplatku za těžbu uhlí, což výrobu také prodraží. První problém je, že firmy tvrdí, že vyhlášku ještě ani neviděly. „My jsme měli v ruce naposled základní teze, a to bylo někdy v únoru letošního roku,“ poznamenal šéf Teplárenského sdružení Martin Hájek. Podobně prý neviděli vyhlášku podle své mluvčí Gabriely Benešové ani na vedení Severní energetické.

Firmy účinnost svých elektráren na dotazy HN sdělit nechtěly. S jistotou se ale malusy měly vyhnout jen malým teplárnám a třem elektrárnám ČEZ, které procházejí modernizací. Podle informací HN dopadnou na elektrárny Počerady a společnost Energotrans ze Skupiny ČEZ, elektrárnu Chvaletice, patřící Severní energetické, i Elektrárny Opatovice a United Energy ze skupiny EPH.