Doba čtení:1 m, 52 s
Ilustrační foto: PKP Cargo

Polská dopravní společnost PKP Cargo dokončila převzetí 80 procent akcií dopravní firmy Advanced World Transport (AWT) podnikatele Zdeňka Bakaly. Hodnota transakce je přibližně 103 miliónů eur. To je v přepočtu zhruba 2,83 miliardy korun. Jde o druhou největší polskou investici v ČR vůbec. PKP Cargo to serveru iUHLI.cz sdělila v tiskové zprávě.

AWT je druhý největší provozovatel železniční nákladní dopravy v České republice a jeden z největších soukromých dopravců v Evropě.

„Příběh společnosti AWT pokládám za velký úspěch. Z lokální dopravní společnosti se postupně podařilo vybudovat respektovanou železniční skupinu s mezinárodními ambicemi. Když AWT začala být z našeho investičního pohledu zralá k prodeji, objevila se řada zájemců a my jsme se rozhodli vybrat polského národního dopravce PKP Cargo, který jako strategický a důvěryhodný partner z oboru dokáže pro AWT nejlépe zajistit dlouhodobý rozvoj,“ uvedl Bakala.

PKP Cargo dokončením transakce významně posiluje svou strategickou pozici v regionu jako vysoce integrovaného logistického operátora s evropským pokrytím. Uzavřením obchodu získá na českém trhu železniční přepravy zboží desetiprocentní podíl. Zároveň tím získává přístup k terminálu v Ostravě-Paskově, který se nachází 60 kilometrů od hranic se Slovenskem a 25 kilometrů d polských hranic.

Nákup akcií v AWT je jednou z největších zahraničních akvizic uskutečněnou polskou společností v posledních letech. Je to zároveň první akvizice skupiny PKP tohoto typu v historii. „Díky akvizici společnosti AWT budeme moci ještě lépe využít strategického umístění Polska, zejména Slezska, k rozvoji nových tras a k realizaci komplexních logistických a dopravních služeb v baltsko-jaderském koridoru ze Severního moře,“ uvedl předseda představenstva PKP Cargo Adam Purwin.

Podpis smlouvy a úhrada dohodnuté částky je vyvrcholením procesu akvizice, který vyžadoval schválení od antimonopolních úřadů v Polsku, Německu, na Slovensku a v Česku. PKP Cargo tak výrazně posílila svoji pozici na trhu a růstový potenciál dopravního koridoru Sever-Jih.

Prodej AWT se stal bezpečnostní hrozbou pro Česko. Více zde.

PKP Cargo Group je lídrem v oblasti železniční nákladní dopravy v Polsku a druhým největším operátorem v Evropské unii. Společnost byla založena v roce 2001. Denně vypravuje okolo tisíce vlaků a poskytuje služby 10.000 zákazníkům. Provozuje také nákladní služby na Slovensku, v České republice, Německu, Rakousku, Belgii, Nizozemsku, Maďarsku a Litvě.