Polská JSW dál bojuje o přežití

Doba čtení:1 m, 20 s

jsw logo

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), největší evropský producent koksovatelného uhlí, chce v příštím roce vytěžit 16,5 milionů tun černého uhlí a vyrobit 4,1 milionu tun koksu. Firma chce dále snižovat svoje náklady a řešit vysoké zadlužení.

O situaci na trhu s koksovatelným uhlím informoval místopředseda představenstva Michał Kończak. Podle něj se budou ceny uhlí v příští roce na světových trzích pohybovat okolo 85 dolarů za tunu. Viceprezident JSW Tomasz Gawlik v reakci na jednání s majiteli dluhopisů k problematickému Dolu Krupiński současně potvrdil, že bude fungovat až do roku 2021.

JSW s bankami o týden déle projednávala seznam nejdůležitějších podmínek restrukturalizace finančního zadlužení JSW a společností, které jsou součástí této skupiny. Společnost JSW a držitelé dluhopisů podepsali v polovině listopadu dodatek k dohodě o další spolupráci.

Čtěte také:
Potopí držitelé dluhopisů polskou JSW?
Polská JSW propustí téměř tři tisíce horníků

Smlouva o vydání dluhopisů JSW, podepsaná v červenci letošního roku, má celkovou hodnotu 700 milionů zlotých (více než 4,5 miliardy korun) a zhruba 164 milionů dolarů (zhruba 4,1 miliardy korun). Držitelé dluhopisů mají nárok na jejich předčasné splacení již od 31. července letošního roku v případě, že JSW nebude plnit své závazky.

Firma zaměstnává přes 26 tisíc lidí. Za loňský rok vytěžila kolem 14 milionů tun uhlí. Ztráta JSW se v pololetí zvýšila na téměř dvojnásobek loňské úrovně, když dosáhla 624 milionů zlotých (téměř čtyři miliardy Kč). Ve stejném období loňského roku dosahovala čistá ztráta 343 milionů zlotých.

Mohlo by vás zajímat:
Nová polská vláda se jasně postavila za uhlí
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?