
Polský energetický gigant PGE podepsal se společností Polimex Energetyka smlouvu na modernizaci kotlů v blocích 1-3 Elektrárny Turów. Hodnota kontraktu je více než 417 milionů zlotých, tedy v přepočtu téměř tři miliardy korun. V příštích pěti letech se firma chystá investovat zhruba 200 miliard korun.
Cílem modernizace kotlů je zejména zvýšení účinnosti elektrárny, eliminace nouzových odstávek, přizpůsobení výrobních bloků požadavkům na ochranu životního prostředí a zvýšení jejich životnosti nejméně o 20 let. Začátek prací se plánuje na druhé čtvrtletí roku 2017.
„Průběžně modernizujeme svá výrobní aktiva, aby byla přizpůsobena stále přísnějším ekologickým normám. Modernizace umožní pokračování a bezpečnější provoz elektrárny Turów. Umožní rovněž plné využívání hnědého uhlí z turoszowského dolu a tím zajistí stabilní pracovní místa v celém energetickém komplexu,” řekl generální ředitel společnosti PGE Marek Woszczyk.
„Skupina PGE je pro nás důležitá, budeme spolupracovat na projektu výstavby dvou pohonných jednotek v Opoli, a nyní bude naše spolupráce rozšířena o projekt v Turowě,” uvedla Joanna Makowiecka-Gaca, generální ředitelka společnosti Polimex-Mostostal.
Čtěte také:
Nová polská vláda se jasně postavila za uhlí
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Skupina PGE modernizuje rovněž bloky 4-6. Dojde k jejich odsíření. Hodnota investice je více než 500 milionů zlotých (zhruba 3,4 miliardy korun), a projekt je téměř z 50 procent spolufinancován z evropských fondů.
V květnu zahájila PGE také výstavbu hnědouhelné elektrárny s kapacitou 450 MW. Jde o jeden ze stěžejních projektů společnosti v oblasti výroby. Jen v prvních třech čtvrtletích letošního roku společnost vyčlenila na investice 5,9 miliardy zlotých (zhruba 40 miliard korun), což je o 50 procent více než ve stejném období roku 2014. Výdaje na všechny modernizační projekty v oblasti klasické energie v prvních třech čtvrtletích roku 2015 činily 2,1 miliardy zlotých (necelých 14 miliard korun). Během období 2014 až 2020 plánuje firma za výstavbu nových a modernizaci stávajících výrobních zařízení utratit zhruba 30 miliard zlotých (kolem 200 miliard korun).
Čtěte také:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí