Doba čtení:2 m, 34 s
Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku. Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí. Foto: wikipedia.org

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost.

Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle. Rozhodnutí unijního soudu tvrdě kritizují i polští odboráři.

Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu,“ zdůraznil Morawiecki.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Unijní soud vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole zastaví. Zpravodaj TVN24 v Bruselu řekl, že pokud Varšava nebude platit, mohou jí být kráceny prostředky vyplácené z dlouhodobého rozpočtu EU. V případě, že by Praha žalobu stáhla, zastaví se každodenní načítání pokuty, ale Polsko bude i tak muset zaplatit sumu, která mu do té doby naběhla. Pokuta už se načítat začala, protože polská vláda v pondělí převzala rozhodnutí Soudního dvora EU.

Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr EU v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku. Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí a odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.

Nikdo v Evropě, a zejména ten, kdo nemá žádnou sociální legitimitu, by neměl svévolně přijímat takové rozhodnutí, které ohrožuje energetické zabezpečení země, které způsobí, že miliony občanů mohou zůstat bez elektřiny a bez tepla. Toto rozhodnutí je zcela špatné, absolutně svévolné a založené na špatných předpokladech,“ prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci.

Současně podle TVN24 obvinil českou stranu z toho, že se chová „absolutně bez dobré vůle“. Postoj Čechů podle něj neodůvodňují nadcházející volby v ČR.

Zaměstnanci jsou zoufalí, bojí se o budoucnost,“ řekl rozhlasové stanici RMF FM Piotr Kubiś z odborové organizace Solidarność-80 působící v turówském dole. Dodal, že odboráři kvůli rozhodnutí Soudního dvora EU plánují protest v Lucemburku, kde tato justiční instituce sídlí. Očekává, že vláda vyměřené pokuty nebude platit.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.