Polsko přidá domácnostem topícím uhlím

Uhlí se v Polsku podílí z 80 procent na výrobě elektřiny. Foto: iUHLI.cz

Polská vláda domácnostem, které k vytápění používají uhlí, vyplatí jednorázový příspěvek 3000 zlotých (asi 15.440 korun). Vládní návrh musí ještě schválit obě komory polského parlamentu.

Cílem návrhu je podpořit velkou skupinu domácností v Polsku, včetně těch nejchudších, při pokrývání částí nákladů souvisejících s růstem cen na energetickém trhu,“ cituje zpravodajská televize TVN24 ministryni životního prostředí Annu Moskwovou. Lidé se o příspěvek budou moci hlásit do listopadu.

Agentura Reuters uvádí, že domácnosti a teplárny v menších městech využívaly kvalitní uhlí dovezené z Ruska. Nicméně vláda jeho import v dubnu zakázala a kvůli následnému strmému růstu cen uhlí dostalo mnoho lidí strach, že si nebude moci dovolit v zimě topit.

Morawiecki: Musíme nakoupit víc uhlí

Uhlí se v Polsku podílí z 80 procent na výrobě elektřiny. I když se ho v této zemi vytěží nejvíce v Evropské unii, před vyhlášením embarga se dovezlo loni z Ruska do Polska osm milionů tun a nyní zemi asi 11 milionů tun chybí kvůli útlumu domácí produkce.

Polský prezident Andrzej Duda nedávno podepsal zákon, podle kterého si lidé budou moci nakoupit tři tuny uhlí za garantovanou cenu a prodejci dostanou kompenzaci ušlého zisku. Nicméně program není úspěšný, protože prodejci se na něm nechtějí podílet. Kompenzace jsou totiž vzhledem k růstu cen uhlí příliš nízké. „Vládní garance neodpovídají realitě na trhu,“ zhodnotil situaci portál onet.pl.