Doba čtení:1 m, 10 s
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že v rozpočtu je prostor pro energetické subvence domácnostem v rozsahu až pěti miliard zlotých. Foto: wikipedia.org

Polská vláda hodlá v příštím roce poskytnout domácnostem subvence v hodnotě nejméně 1,5 miliardy zlotých (více než osm miliard Kč), aby tak kompenzovala negativní dopady rostoucích cen energie. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki. Upozornil, že v rozpočtu je prostor pro energetické subvence domácnostem v rozsahu až pěti miliard zlotých.

Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede rovněž ke zdražování elektřiny. „Je to věc, která je pro mě prioritou. Řešení, jež navrhujeme, má hodnotu 1,5 miliardy zlotých. Pokryjeme tím 2,6 milionu domácností,“ uvedl polský ministr ochrany ovzduší a životního prostředí Michal Kurtyka. Dodal, že vládní podpora by měla směřovat k nejchudším domácnostem a v případě čtyřčlenných domácností by její roční hodnota mohla dosahovat 700 zlotých (téměř 4000 Kč).

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Finanční podpora bude podle Kurtyky nabídnuta sociálním skupinám, u kterých náklady na energii tvoří „významnou část“ rozpočtu domácnosti, jako jsou důchodci či rodiny s větším počtem dětí, píše agentura PAP.

Ministr rovněž slíbil, že všichni spotřebitelé energie budou v zimním období chráněni a žádné domácnosti nebude možné přerušit dodávky elektřiny. Dodal, že připravil také opatření na podporu energetických podniků.