Polsko si stěžuje za stržení peněz kvůli Turowu

Začátkem tohoto měsíce polská zpravodajská televize TVN24 uvedla, že Brusel si ještě v únoru strhl více než 30 milionů eur z peněz z unijních fondů. Foto. pixabay.com

Polsko si u Soudního dvora Evropské unie stěžuje na Evropskou komisi kvůli tomu, že mu z peněz vyplácených z unijních fondů strhla pokutu za důl Turów. Na twitteru o tom informoval Ireneusz Kolowca ze Soudního dvora EU.

Soud obdržel polskou stížnost s cílem zrušit rozhodnutí Evropské komise týkající se stržení peněz za období od 20. září 2021 do 17. ledna z pokuty vyměřené kvůli Turówu,“ napsal Kolowca.

Soudní dvůr Evropské unie loni 20. září udělil Polsku pokutu 500 000 eur (12,23 milionu korun) denně za to, že neuposlechlo jeho nařízení zastavit těžbu v povrchovém dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Česko kvůli rozšiřování dolu Turów zažalovalo Polsko loni v únoru a současně požádalo o vydání příkazu k zastavení těžby. V květnu unijní soud české žádosti vyhověl. Polská vláda pokyn zastavit těžbu neuposlechla a později ani neplatila pokuty, které jí unijní soud kvůli tomu vyměřil. Výše peněžitého trestu se nakonec vyšplhala na 69 milionů eur. Začátkem tohoto měsíce polská zpravodajská televize TVN24 uvedla, že Brusel si ještě v únoru strhl více než 30 milionů eur z peněz z unijních fondů.

Komise pokutu za Turów strhla Polsku z dotací

Praha vedla s Varšavou spor kvůli tomu, že v důsledku těžby v Turówě klesá na české straně hranice hladina spodních vod. Kvůli dolu, který uhlím zásobuje blízkou elektrárnu, obyvatelé regionu trpí znečištěním a hlukem. Česká a polská strana se začátkem února dohodly, že Polsko zaplatí 35 milionů eur jako odškodnění, zatímco nadace firmy PGE, které důl patří, poskytne deset milionů eur Libereckému kraji. Česko pak stáhlo žalobu na Polsko.