Doba čtení:2 m, 0 s
Soudní dvůr EU nyní odmítl argument Německa, že „energetická solidarita“ je politický pojem, nikoli právní. Soud uvedl, že Evropská komise musí, co se týče dodávek plynu, zkoumat možná rizika pro trhy unijních zemí. Foto: wikipedia.org

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil zákaz zvýšení kapacity plynovodu OPAL. V dlouhodobém sporu tak zamítl odvolání Německa, které chce tímto potrubím z Ruska přepravovat více plynu. Ve sporu o kapacitu plynovodu vedoucího i do České republiky se evropský soud postavil na stranu Polska.

Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní verdikt zřejmě neovlivní tok ruského plynu tímto plynovodem, protože Rusko už před verdiktem objem plynu v něm snížilo.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Gazprom bude mít k dispozici jen polovinu kapacity plynovodu OPAL, což znamená podstatné omezení přepravních možností tohoto plynovodu, navrženého jako pozemní prodloužení plynovodu Nord Stream směrem do Česka,“ řekl agentuře PAP zmocněnec polské vlády Piotr Naimski. Problém s distribucí plynu budou mít kvůli omezení kapacity plynovodu OPAL rovněž majitelé plynovodu Nord Steam 2, až bude zprovozněn.

Ruská společnost Gazprom Export podle agentury Reuters uvedla, že ji verdikt zklamal. „Zklamalo nás vytváření umělých překážek pro efektivní využití investic do evropského plynárenského systému,“ uvedla ruská státní firma. Společnost OPAL Gastransport, která plynovod OPAL provozuje, rovněž uvedla, že verdiktu lituje. Plné využití plynovodu nijak podle ní jednotný unijní trh nepoškodí.

Spor začal v roce 2016, když Evropská komise (EK) povolila Rusku zvýšit až na dvojnásobek objem plynu, který protéká přes OPAL Německem. Polsko rozhodnutí napadlo s tím, že porušuje unijní zásadu energetické solidarity. Tribunál EU, tedy soud nižší instance, to předloni uznal a Německo se odvolalo.

Evropská komise v říjnu 2016 na základě žádosti německého energetického regulátora zrušila limit, který ruské plynárenské společnosti Gazprom z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Ten navazuje na plynovod Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře a který přivádí zemní plyn z Ruska přímo do západní Evropy. Obchází tedy Polsko, pobaltské státy a také Ukrajinu, které plynovod kritizují.

Soudní dvůr EU nyní odmítl argument Německa, že „energetická solidarita“ je politický pojem, nikoli právní. Soud uvedl, že Evropská komise musí, co se týče dodávek plynu, zkoumat možná rizika pro trhy unijních zemí. „Legálnost jakéhokoli aktu unijních institucí v energetické politice EU se musí posuzovat ve světle zásady energetické solidarity,“ konstatoval Soudní dvůr EU.