Doba čtení:53 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Největší polská elektrárenská společnost PGE zahájila provoz své první solární elektrárny. Chce se zbavit pověsti znečišťovatele ovzduší.

Jde o součást plánu firmy PGE na zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Většina polské elektřiny totiž pochází z uhelných elektráren, napsal server IHNED.cz.

Elektrárna se nachází v jižním Polsku nedaleko města Bielsko-Biala. Měla by být schopna ročně vyrobit 550 megawattů elektřiny. Celkové náklady na výstavbu činily v přepočtu 18 milionů korun. Elektrárnu tvoří 2400 fotovoltaických panelů, které pokrývají 3500 metrů čtverečních.

Čtěte také: Zelená energie? Ďáblova alternativa

PGE také rozšiřuje své větrné elektrárny, jejichž kapacita je nyní 351 megawattů. Šéf společnosti Marek Woszczyk uvedl, že obnovitelné zdroje se nyní na celkové produkci elektřiny skupiny podílejí 12 procenty.

Někteří analytici uvádějí, že fotovoltaické elektrárny jsou nejlevnějším a nejrychlejším způsobem, jak vytvořit alternativu k uhlí. Pomohou také vyhnout se nedostatkům elektřiny v případě, že extrémní teploty způsobí problémy s ochlazováním elektráren na uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Při vysokých teplotách funguje jen jádro a uhlí

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa