Polský horník v Evropě

Foto: kwsa.pl

Ze 14 dolů největší těžební společnosti v Evropské unii, polské firmy Kompania Weglowa, vydělávají peníze pouhé čtyři. Státní firmu zachraňuje jen tlak silných odborů na vládu. Však se horníci demonstrací také připomněli nové premiérce Ewě Kopaczové, když nastupovala do funkce. Obor, v němž v Polsku pracuje 100.000 lidí (a více než polovina právě ve společnosti Kompania Weglowa), zásadní změnu ale potřebuje. Napsaly to Hospodářské noviny (HN).

Většina polského uhlí je těžena tak, že není cenově konkurenceschopná nejen v zahraničí, ale ani doma. Politici všech stran se s problémem polského uhlí snaží vypořádat různě. Naposledy prezident Bronislaw Komorowski minulý týden podepsal zákon, který ostře omezuje a reguluje dovozy uhlí ze zahraničí, tedy z Ruska.

Nejnověji navrhuje ministr státního pokladu Wlodzimierz Karpiński, pod kterého státní firmy spadají, rozdělení na dobré a špatné doly. Do perspektivních by se investovalo, ty druhé by se postupně zavřely. Vláda má ale rok do voleb, takže politická průchodnost plánu je víc než nejistá.

Polské uhlí může způsobit i vážnou evropskou krizi. Polsko má totiž 90 procent své elektřiny právě z uhlí. Na summitu EU o klimatické politice tento týden se chce Varšava bránit jakýmkoli změnám, které by polský průmysl znevýhodnily.