Polští horníci blokovali ruské uhlí

Těžba uhlí v polském lomu Belchatow. Foto: Imagio.cz

Více než 200 polských horníků blokovalo na hraničním přechodu na severu země vlaky s ruským uhlím. Horníci tak protestovali proti levnějšímu ruskému uhlí, které se dováží do Polska, zatímco tamní doly mají problémy.

Polsko využívá uhlí k výrobě 90 procent své elektřiny, loni vytěžilo 76,5 milionu tun uhlí a vyvezlo 10,6 milionu tun. Zároveň ale dovezlo 10,8 milionu tun uhlí, především z Ruska a České republiky.

Dovezené uhlí je levnější než uhlí od největších těžařů v Polsku, jako jsou firmy Kompania Weglowa nebo JSW. Kvůli značné produkci a pracovním nákladům a také padajícím cenám uhlí a klesající poptávce, zaznamenávají doly v Polsku ztráty.

Lídr odborářů Solidarity Jaroslaw Grzesik uvedl, že zhruba 80 procent tendrů na dodávky uhlí, jež jsou financovány ze státního rozpočtu, nyní vyhrávají dovozci, protože nabízejí dumpingové ceny. Dominik Kolorz agentuře Reuters řekl, že blokáda hraničního přechodu může pokračovat do té doby, než zástupce vlády vyslechne požadavky horníků.

Polsko na počátku roku 2014 uvedlo, že zvažuje uvalení sankcí na dovoz ruského uhlí.  V rámci EU Polsko patří mezi hlasitější příznivce tvrdších sankcí proti Rusku v souvislosti s intervencí na Ukrajině.