Polští horničtí důchodci protestovali

Horníci v dole firmy Kompania Weglova

Horníci v dole firmy Kompania Weglova: Foto Kompania Weglova

Polští horničtí důchodci protestovali 12. listopadu v Katovicích proti tomu, že jim největší uhelná společnosti v zemi „Kompania Węglowa“zrušila deputátní dávky uhlí. Vedení těžební společnosti poděkovalo za „kulturní průběh protestu“. Informoval o tom server dziennikzachodni.pl. Kompania Węglowa těží především černé uhlí, je to největší těžební společnost v Evropské unii.

Státem vlastněná Kompania Węglowa uvedla, že kvůli propadu cen uhlí ztratila značnou část svých příjmů. A protože chce udržet současnou zaměstnanost, je nucena přijímat dramatická rozhodnutí, mimo jiné i zrušení deputátních dávek uhlí pro bývalé zaměstnance. Díky tomu bylo možno využít finanční rezervy společnosti ve výši tří miliard zlotých a zabránit tak vyhlášení insolvence. To zachránilo 47.000 pracovních míst horníků, synů a vnuků dnešních důchodců.

“Bohužel Kompania Węglowa stále, ve stávající struktuře, výši nákladů těžby a současném stavu zaměstnanosti, tvoří ztráty, které bez dodatečných vnějších zdrojů nelze pokrýt. To znamená, že to není jediná a poslední oběť, kterou bude třeba přinést, aby společnost fyzicky a právně přežila jako podnikatelský subjekt, který je schopen přizpůsobit se aktuální situaci na trhu,“ stojí v prohlášení největší polské těžařské firmy, která vlastní 14 uhelných dolů o celkové těžební kapacitě 34 milionů tun uhlí ročně.

Polské státní těžařské firmy vytěžily za letošní první pololetí 34,1 milionu tun černého uhlí, což je meziročně o 7,7 procenta méně. Doly vykázaly čistou ztrátu ve výši 237,2 milionu dolarů. Důvodem je pokles cen a rostoucí náklady. Polsko má 90 procent své elektřiny právě z uhlí.