Doba čtení:48 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Dodávky uhlí z Ruska pro Ukrajinu jsou odblokovány. Při jednáních o jejich odblokování dodávek bylo dosaženo důležitých výsledků. Uvedl to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Dodal, že hlavním úkolem je udělat vše pro to, aby lidé byli v době novoročních svátků ochráněni před případnými výpadky elektřiny, informoval web ukrajinského prezidenta.

Je to první krok, který umožní zvýšit kvalitu provozu energetického systému,“ řekl Porošenko. Na Ukrajině kvůli energetické krizi panuje nouzový stav.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan v listopadu prohlásil, že Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu. Dovoz uhlí z Ruska je velkou ranou snaze Kyjeva o snížení energetické závislosti na Rusku. Konflikt na východě země narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem ukrajinské těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje.