Doba čtení:1 m, 56 s
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) má za sebou ostrou slovní výměnu na půdě Sněmovny. Při projednávání státního rozpočtu na rok 2015 se s opozičními poslanci pohádal o peníze z těžby nerostů. Zákonodárci ODS, TOP 09 a Úsvitu ho kritizovali, že tu počítá se zvýšením příjmů, aniž by nejdřív změnil horní zákon. Babiš nařčení z porušení rozpočtových pravidel odmítl se slovy, že jde o lži a pomluvy. Napsal to server Echo24.cz.

Martin Novotný (ODS) upozornil na to, že státní rozpočet předpokládá výrazně vyšší příjem z těžby nerostů než rozpočet na letošní rok. Dodal, že poslance teprve čeká jednání o horním zákonu, který pravidla těžby určuje. „Nikdo nám nebyl schopen sdělit, jakou matematickou formulí, jakým odhadem, jakou predikcí se tam ocitla ona částka vyšší o několik set procent. Jestli to bylo na základě věštění z koule nebo na základě nějaké racionální úvahy,“ připomněl Novotný jednání hospodářského výboru. Na něm poslanci kvůli nejasnostem odmítli schválit rozpočtovou kapitolu ministerstva průmyslu a obchodu.

Babiš promluvil nejdřív jen na úvod, k další reakci ho kolem 15:30 vybudily právě nerosty. „Myslel jsem, že vystoupím až na konec, ale už nemůžu vydržet poslouchat tady ty nesmysly a lži k těm vydobytým nerostům. Nebudu tady mluvit o tom, jak jsme privatizovali Mosteckou uhelnou, OKD a všechny uhelné společnosti. A možná jsme je nikdy neměli privatizovat,“ poznamenal Babiš.

Výnos z vydobytých nerostů lze podle něj změnit pouze vyhláškou. „Nemusí být žádná novela zákona. To aby bylo jasno. Vyhláška bude k 1. 7. a zároveň také předpokládáme novelu zákona,“ prohlásil ministr financí a přiznal, že původně chtěl opravdu poplatky zdesetinásobit. Inspiroval se prý v západním Německu,“ řekl šéf ANO.

„Takže jsem si dovolil říct, že bychom měli dostat víc. Začal jsem s desetinásobkem. Skandál. Bude se propouštět. Odbory. Klasický scénář. Nakonec jsme se domluvili s panem Mládkem na dvojnásobku, takže nebude 262 milionů, ale 520 milionů. Myslím si, že všichni to rozchodí, že si zase vydělají miliardy před zdaněním a nebude se propouštět,“ dodal Babiš.

V následné diskusi vystoupil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jako šéf firmy můžete dělat úplně všechno, co vám zákon nezakazuje. Jako oprávněná osoba ve veřejné funkci smíte dělat jenom to, k čemu jste zákonem zmocněn. To je ten zásadní rozdíl,“  řekl exministr financí Kalousek.