Poslancům se na Mostecko nechce

Hrad Hněvín. Foto: Oldřich Hájek

Poslanci vládního rozpočtového výboru se na Mostecko nevydají. Původně měli region v rámci výjezdního zasedání navštívit 23. dubna. Na programu byla prohlídka lomu a jednání se zástupci měst a obcí. Zasedání ale bylo odloženo. Informaci serveru iUHLI.cz potvrdil starosta Meziboří Petr Červenka.

Podle něj bylo zasedání odloženo kvůli tomu, že by se nezúčastnil dostatečný počet poslanců výboru a jednání by tak nebylo reprezentativní. „Je to škoda, všechno bylo zajištěné. Byli pozváni starostové obcí okresu Most,“ řekl Červenka. Dodal, že poslanci by mohli přijet v září.

Z návrhu programu výjezdního zasedání, který má server iUHLI.cz k dispozici, vyplývá, že poslanci měli navštívit vybraný povrchový lom, měli se seznámit s předpoklady těžby uhlí a finančními nároky na sanace a způsoby jejich krytí. Na Hipodromu Most se členové výboru měli dozvědět o čerpání prostředků z privatizace na sanaci Ústeckého kraje a také o úspěšných rekultivacích.

Poslanec a bývalý primátor Mostu Vlastimil Vozka (zvolený za ANO) serveru Parlamentní Listy.cz nedávno řekl, že je zřejmé, že vláda chce oddělit celou diskusi o limitech a uhlí od poslanců. “My jako řadoví poslanci tuto záležitost ve Sněmovně vůbec neovlivníme. Pokud chceme pro Jihočechy, Jihomoraváky a další kolegy – aby věděli, co je Mostecko – udělat seminář, nikdo tomu není nakloněn. Já sám bojuji s vedením ANO. Nevím, co udělat. Ti poslanci tu nikdy nebyli ani na výletě,“ doplnil poslanec Bronislav Schwarz (zvolený za ANO).