Potopí držitelé dluhopisů polskou JSW?

Doba čtení:1 m, 14 s
Hlubinný důl v noci

Ilustrační foto: Imagio.cz

Problémy polské černouhelné společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), kterou dál drtí nízké ceny uhlí a rostoucí náklady, nekončí. Jediný privátní držitel dluhopisů největšího evropského producenta koksovatelného uhlí, ING Bank Slaski, tlačí firmu JSW k tomu, aby v blízké době splatila část dluhu. Informoval o tom Puls Biznesu.

JSW požádala minulý měsíc držitele dluhopisů, aby posunuli splátky do konce října. Minulý rok společnost vydala dluhopisy za 700 milionů zlotých (zhruba pět miliard korun) a 164 milionů dolarů, jimiž financovala koupi dolu Knurow-Szczyglowice od státní společnosti Kompania Weglowa. Držitelé dluhopisů mají nárok žádat jejich proplacení v případě, že se firmě nepodaří umístit dluhopisy na zahraničních trzích. Právě to se v důsledku špatné situace na trhu stalo. JSW snížila náklady na řízení likvidity, nicméně není schopná splatit předčasně své závazky.

Čtěte také: Polská JSW propustí téměř tři tisíce horníků

Ztráta JSW se navíc v pololetí zvýšila na téměř dvojnásobek loňské úrovně, když dosáhla 624 milionů zlotých (téměř čtyři miliardy Kč). Ve stejném období loňského roku dosahovala čistá ztráta 343 milionů zlotých.

Těžební firmu na přelomu ledna a února zasáhla stávka horníků na protest proti propouštění a snižování nákladů. Stávka vedla k odchodu výkonného šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského.

Firma zaměstnává přes 26 tisíc lidí. Za loňský rok vytěžila kolem 14 milionů tun uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Polský uhelný sektor prý prodělá 10 miliard
Konec stávky horníků, konec šéfa JSW
Zachrání polské doly nové ministerstvo?