
Národní vlády zemí EU i evropské úřady finišují tvorbu pravidel, podle kterých se budou v příštích letech rozdělovat emisní povolenky. Podle odhadů by si mohly tuzemské energetické společnosti přijít až na 80 miliard korun.
Jde totiž o emisní povolenky, které energetické firmy dostanou zdarma výměnou za investice do ekologizace výroby. Tím mají přispět k ochraně klimatu. Běžně si velké firmy musí kupovat jednu povolenku na každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší, napsaly Hospodářské noviny.
Čtěte také:
Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu
Kotle nechává kontrolovat jen polovina lidí
„Předběžně počítáme s tím, že se projektu zúčastníme. Konkrétní řešení samozřejmě budou závislá na znění finálních pravidel,“ řekl mluvčí největší tuzemské energetické společnosti ČEZ Martin Schreier.
Zatím tak mezi odborníky kolují spíše neoficiální odhady. Ministerstvo životního prostředí, do jehož gesce přidělování povolenek spadá a bude je mít na starosti i v letech 2021 až 2030, proto zatím nechce nic komentovat.
Rozdělování povolenek výměnou za ekologické investice není v Česku nic nového. Pro stávající období končící rokem 2020 mohly státy v rámci projektu rozdělit maximálně 40 procent všech svých přidělených povolenek. U Česka se to týkalo 108 milionů povolenek.
V následujícím období ale bude moct podle předběžných jednání 12 zemí, jejichž HDP je pod unijním průměrem, navýšit tento podíl až na 60 procent všech alokovaných povolenek. V tuzemsku to tedy může být až 150 milionů kusů. Otázkou zůstává, k jakému poměru se Česko nakonec přikloní.
V současné době je ale téměř nemožné přesně určit, kolik peněz to reálně bude. Ceny povolenek prošly v posledních sedmi letech bouřlivým vývojem. Ještě v roce 2011 se prodávaly za 16 eur. Postupně se ale jejich cena propadla až pod tři eura. Nyní v lednu dosáhly svých dvouletých maxim a obchodují se okolo devíti eur za kus.
„V letech 2013 až 2017 získala skupina ČEZ bezplatné povolenky v hodnotě celkem 388,4 milionu eur (cca 10 miliard korun). Oproti těmto povolenkám ale ČEZ provedl investice v hodnotě celkem 1,25 miliardy eur, a nahradil tak výrobu téměř 1000 MW ve starých zdrojích uhlíkově méně náročnými,“ popsal Schreier.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje