Warning: Undefined array key -1 in /data/web/virtuals/84480/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 330
Doba čtení:2 m, 1 s

Vysoký podíl obtížně regulovatelných obnovitelných zdrojů energie (OZE), jako jsou solární a větrné elektrárny, zvyšuje riziko rozsáhlých výpadků elektřiny v celé Evropě. V reakci na nedávný masivní blackout ve Španělsku a Portugalsku to v dopise českým politikům uvedl Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost.

Energetici stále analyzují příčiny výpadku na Pyrenejském poloostrově, který minulé pondělí vyřadil z provozu velkou část tamní infrastruktury – od internetu a platebních systémů po dopravu a dodávky vody. Podle Bartušky i dalších expertů sehrál roli právě vysoký podíl OZE, jejichž výkon lze na rozdíl od tradičních zdrojů (uhlí, plyn, jádro) hůře a nákladněji regulovat v přenosové soustavě.

Bartuška ve svém dopise poslancům, senátorům a vládě hovoří o evropském „energetickém schizmatu“. Na jedné straně stojí snaha EU masivně podporovat OZE a odstavovat fosilní zdroje, na druhé straně jsou odborníci a část veřejnosti, kteří varují před překročením určitého podílu OZE v energetickém mixu kvůli stabilitě sítě.

„Posledních dvacet let jde EU cestou masivní podpory obnovitelných zdrojů,“ píše Bartuška a dodává, že změna evropských pravidel pravděpodobně nastane až ve chvíli, kdy podobně rozsáhlý výpadek postihne klíčové ekonomiky jako Německo nebo Francii. „Nečekejme sebezpyt evropských politiků, tohle byl jen regionální problém,“ konstatuje s odkazem na španělský incident.

Připojení dalších OZE si vyžádá stovky miliard, varuje analýza

Pro server Aktuálně.cz Bartuška upřesnil, že nejde o kritiku OZE jako takových. „Fotovoltaika, větrníky, geotermální a jiné zdroje mají smysl, ale jde o míru jejich současného využití,“ uvedl s tím, že energetici dlouhodobě upozorňují na chybějící řiditelné zdroje, které jsou pro stabilitu soustavy klíčové a zůstanou nepostradatelné ještě desítky let. Snaha o stoprocentní podíl OZE je podle něj „velmi nákladný experiment“.

Na rizika spojená s integrací OZE upozornil i expert Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií. „Obnovitelné zdroje energie jsou prostě citlivější na řízení. Hlavně tedy fotovoltaika, které chybí točivý výkon, ta setrvačnost, což je stabilizující faktor pro řízení frekvence,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz. Dodal, že OZE samy o sobě by problém způsobit neměly, ale v kombinaci s dispečerskou chybou riziko roste.

Bartuška ve svém dopise také varoval před situací v Německu, které je podle něj v obdobích bez slunce a větru (tzv. Dunkelflaute) závislé na jediné přenosové lince. Připomněl, že španělský blackout, kdy se během pěti vteřin ztratilo 15 GW výkonu (60 % národní poptávky), přišel jen pár dní poté, co se země chlubila hodinami se stoprocentní výrobou elektřiny ze slunce a větru.

Zdroj informací: Vyjádření Václava Bartušky, Aktuálně.cz