Doba čtení:2 m, 10 s
Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku, v současné době dodává teplo do asi 225.000 domácností. Foto: EP Energy

Pražská teplárenská (PTAS) by letos měla skončit s modernizací sítí v oblasti Holešovic, kterou provádí od roku 2011. Celkové náklady činí více než jednu miliardu korun. Uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Sluka. V dalších letech podle něj plánuje firma investovat mimo jiné do ekologizace tepláren v Malešicích a Michli. V těchto případech se náklady mají pohybovat v desítkách milionů korun.

Projekt obnovy sítí v Holešovicích byl primárně řešením špatného technického stavu původních parních rozvodů, spojených s velkými ztrátami tepla rozvodem. Nebyl vynucen legislativou EU. Investice s sebou nicméně nese pozitivní ekologický efekt,“ uvedl Sluka. Podle něj šlo například o výstavbu tepelného napáječe z pravého břehu Vltavy a kompletní obnovu sítí z parovodních na horkovody.

Čtěte také:
Křetínský vydělal miliardy
Křetínský kupuje rádia za miliardy

Sluka uvedl, že v nadcházejícím období plánuje Pražská teplárenská mimo jiné investovat do svých tepláren v Malešicích a Michli. „V plánu máme ekologizaci špičkového zdroje TMA3 v areálu malešické teplárny, který spaluje zemní plyn. Investici plánujeme na rok 2019 a měla by stát 20 až 30 milionů korun,“ sdělil ředitel.

Podotkl, že malešický zdroj je zařazen v takzvaném přechodném národním plánu a musí být nejpozději do poloviny roku 2020 ekologizován, aby mohl zůstat dále v provozu. „Ekologizace TMA3 bude spočívat ve výměně stávajících plynových hořáků za nízkoemisní a v úpravách přívodu plynu a spalovacího vzduchu k hořákům,“ uvedl Sluka.

Do konce roku 2022 pak podle něj musí být modernizován také horkovodní zdroj v Michli. „Ekologizace bude analogická jako v TMA3. Náklady na ekologizaci teplárny Michle se budou řádově pohybovat v desítkách milionů korun,“ dodal.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. V současné době dodává teplo do asi 225.000 domácností a do desítek dalších administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Firma patří do skupiny EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.

V předloňském roce činil čistý zisk Pražské teplárenské 2,7 miliardy korun. Meziročně šlo o nárůst o téměř 2,2 miliardy, když v roce 2015 dosáhla společnost čistého zisku 572 milionů korun. Celkové výnosy pak stouply o polovinu na 7,4 miliardy korun. Předseda představenstva PTAS Daniel Křetínský dříve uvedl, že k meziročnímu skokovému nárůstu zisku přispěl prodej dceřiné společnosti Pražská teplárenská LPZ firmě Veolia Energie ČR.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje