Doba čtení:2 m, 42 s
Průměrná pražská domácnost, která elektřinou neohřívá vodu a netopí, by měla podle PRE platit kolem 1400 korun měsíčně. Oproti současnosti je to zhruba o 300 korun více. Ilustrační foto: pixabay.com

Pražská energetika (PRE) od ledna příštího roku zdraží dodávky elektřiny a plynu. Většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny, proti současnosti si tak průměrná pražská domácnost připlatí nižší stovky korun měsíčně.

Společnost zároveň u elektřiny sjednotí cenové úrovně u vysokého a nízkého tarifu, rozdílné u nich zůstanou jen distribuční poplatky. Skupina PRE je se svými více než 820.000 odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. Zdražení elektřiny chystají od příštího roku i další dodavatelé v Česku. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.

Polsko nezavře doly, dokud nebude mít jádro

Průměrná pražská domácnost, jež pro odběr elektřiny využívá jednotarifní distribuční sazbu, při které elektřinou neohřívá vodu v bojleru a elektřinou netopí, by tak po zastropování a započtení všech poplatků měla podle PRE platit kolem 1400 korun měsíčně. Oproti současnosti je to zhruba o 300 korun více. Týká se to přibližně tří čtvrtin zákazníků PRE. U části zákazníků se naopak měsíční zálohy o něco sníží. Změny cen se pak nebudou týkat zákazníků, kteří mají smluvně zafixované ceny dodávek.

Ceny pro koncové zákazníky budou výrazně nižší, než jsou reálné tržní ceny odvozené z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Ty budou podle aktuálního ceníku u základního tarifu PRE pro příští rok 10.799 Kč za MWh s DPH u elektřiny a 5263 Kč za MWh plynu. Zákazníci ovšem budou platit ceny do hladiny vládou nastaveného cenového stropu, část nad stropem by měl doplatit stát.

O úpravě cen energií bude PRE své odběratele v následujících dnech informovat dopisem nebo elektronickou poštou, následně jim rozešle také nově stanovené zálohy plateb.

ERÚ odmítá spravovat daň z nadměrných zisků

Společnost také upozornila, že se její zákazníci mohou do poloviny listopadu hlásit do programu, který je má motivovat k úsporám energií. Podle mluvčího PRE Karla Hanzelky domácnosti, které sníží přes zimu spotřebu elektřiny o deset procent, dostanou na zákaznický účet 1500 korun. K dnešnímu dni se podle něj do programu přihlásilo 24 000 domácností.

Nové ceníky pro příští rok připravují i ostatní dodavatelé energií, jejich podobu by měli oznámit během listopadu. „Finální podobu ceníků na příští rok připravujeme,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Úpravu cen finalizuje také další velký dodavatel E.ON. „Vzhledem k extrémní situaci na energetických burzách v tomto roce, která se do cen energií na další rok propisuje, budeme muset ke zdražení standardních ceníků, stejně jako naše konkurence, přistoupit,“ řekl mluvčí Roman Šperňák. Upozornil, že zákazníci nebudou za energie platit víc, než činí vládní cenový strop. Ačkoliv tak konkrétní ceny pro příští rok zatím většina společností na trhu neoznámila, dá se očekávat, že cenu na úrovni cenového stropu u elektřiny a plynu bude platit převážná část domácností v Česku.