Doba čtení:1 m, 51 s
Než elektrárna Komati v říjnu 2022 vypnula vypínače, dodávala do chronicky nedostatečně zásobované a nepravidelné jihoafrické elektrické sítě 121 megawattů. Foto. Eskom

Odstavení kdysi mohutné jihoafrické uhelné elektrárny Komati v roce 2022 bylo označováno za průkopnický projekt v rámci přechodu na zelenou energii v Jihoafrické republice. O dva roky později se plány na nové využití nejstarší uhelné elektrárny v zemi rovnají nule. Došlo ke ztrátě pracovních míst a výstavba větrných a solárních elektráren ještě ani nezačala.

Podle serveru thehindu.com jde o poučení pro země, jež hodlají snížit svou závislost na fosilních palivech a přejít na obnovitelné zdroje.

„Nemůžeme nic stavět. Nemůžeme z místa nic odstranit,“ řekl agentuře AFP úřadující generální ředitel elektrárny Theven Pillay. Podle něj je hlavním viníkem zastavení prací špatné plánování a zpoždění při vyřizování dokumentů, které mají povolit úplné vyřazení elektrárny z provozu.

Než elektrárna v říjnu 2022 vypnula vypínače, dodávala do chronicky nedostatečně zásobované a nepravidelné jihoafrické elektrické sítě 121 megawattů.

Plán přechodu – který získal financování ve výši 497 milionů dolarů od Světové banky – počítá s výrobou 150 megawattů prostřednictvím solární energie a 70 megawattů z větrných elektráren, přičemž kapacita bateriového úložiště činí 150 megawattů.

Trump znovu nařídí odstoupení USA od Pařížské dohody

Mnohé z toho je však ještě daleko. „Uhelnou elektrárnu fakticky jen zavřeli a nechali lidi, aby se vypořádali s následky,“ řekla náměstkyně ministra pro energetiku a elektřinu Samantha Grahamová.

Elektrárna byla hlavním zdrojem pracovních míst v městečku, jehož tiché ulice jsou posety kusy uhlí. Dnes je několik domů prázdných, protože dělníci z jiných provincií se po ztrátě zaměstnání vydali domů.

„Konec pracovních míst nás jako komunitu velmi traumatizoval,“ řekl 35letý Sizwe Shandu, který byl v elektrárně od roku 2008 zaměstnán jako kotlář. Podle jeho slov bylo uzavření trhu nečekané a jeho rodina se potýkala s problémy, jak vyjít s penězi. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti v Jihoafrické republice přesahuje 32 %, je Shandu nyní odkázán na vládní sociální granty, aby si mohl koupit jídlo a elektřinu.

Ředitel Pillay připustil, že mnoho lidí ve městě Komati se na přechod dívá „s nelibostí“. Jednou z chyb bylo podle něj to, že uhelná pracoviště byla zrušena dříve, než byla vytvořena nová.